Institute Ukrainiky

Main menu

Карта проїзду

 

ГОСПОДАР ЗАВОЛЗЬКИХ СТЕПІВ
Про начальника першого ракетного полігону
Героя Соціалістичної Праці
генерал-полковника артилерії
Василя Івановича Вознюка

Майже 30 років він був «господарем заволзьких степів» і залишився на цій землі назавжди. Найстаріші стратегічні ракетники вважають Василя Івановича першопроходцем, людиною, заслуги якої у становленні і розвитку ракетної справи не піддаються порівнянню. Пам'ять про нього назавжди збережена в житті і справах багатьох поколінь ракетників.

В. І. Вознюк народився 1 січня 1907 року в місті Гайсині Вінницької області в сім'ї артистів, що працювали в українських театрах. Артистичні здібності були і у Василя Івановича, що іноді виявлялося в його службовій діяльності і органічно вписувалося в характер і образ цієї всесторонньо цікавої людини. Але він вибрав інший життєвий шлях. З 16 років хлопець почав свою трудову діяльність, а в 1925 році здійснює своє заповітне бажання - вступає до 1-ої Ленінградської артилерійської школи.

Василь Іванович завжди з цікавістю згадував своє навчання в школі, свою артилерійську юність, зберіг на все життя враження про чудове місто на Неві, його культурних і історичних визначних пам'ятках. Після закінчення в 1929 році школи молодий артилерист був призначений командиром взводу 30-го артполку 30-ої стрілецької дивізії, що дислокувалася в місті Дніпропетровську. У 1931 році Василь Іванович одружився з Мартою Яківною Данільченко, яка пройшла з ним всю його нелегку службу, виростивши двох синів Івана і Владислава. Марту Яківну добре пам'ятають в сім'ях офіцерів, що працювали і жили в Капустіном Яру. Її Василь Іванович часто ставив в приклад, особливо на зборах молодих офіцерів і їх дружин.

У періоді 1931 по 1938 рік артилерійський командир В. І. Вознюк послідовно проходить службу в артилерійському полку на посадах командира батареї і начальника штабу полку, отримує хороший полковий гарт. Вже тоді виявляються його неабиякі якості вихователя і методиста. У 1938 році як один з найбільш підготовлених командирів В. І. Вознюк призначається на посаду викладача в Пензенське артилерійське училище, де незабаром стає одним з організаторів учбового процесу — помічником начальника учбового відділу. У 1940 році йому привласнюється військове звання капітан. Одночасно капітанові Вознюку довіряють командувати одним з дивізіонів Пензенського училища. У цей передвоєнний період відбувається його становлення як командира, формуються характер і воля, виробляються міцні навики роботи з особовим складом. У атестації за 1938 1940 роки майбутній воєначальник характеризується таким чином: «Володіє силою волі, вельми вимогливий до себе і підлеглим. Володіє великою ініціативою, постійно і з толком її проявляє. Енергійний і рішучий, ухвалені рішення при введенні в життя добре організаційно забезпечує. Наполегливий і вельми добросовісний, усидливий в роботі». Думається, що начальник училища знайшов достатньо точні характеристики ділових якостей молодого військового керівника, які в подальшому повною мірою виявилися як в роки Великої Вітчизняної війни, так і в післявоєнний час, на займаних В. І.Вознюком великих керівних постах. У 1940 році В.І.Вознюк. стає старшим офіцером, йому привласнюється військове звання майор.

Велику Вітчизняну війну майор Вознюк зустрічає в армії, що діє, і відразу ж отримує бойове хрещення. Бригада веде важкі бої, відбиваючи атаки ворожих танків на Західному напрямі. Протягом серпня вересня 1941 року В. І. Вознюк -начальник оперативного відділення штабу артилерії 13-ої загальновійськової армії Центрального і Брянського фронтів. Він вже досвідчений, такий, що отримав бойовий гарт артилерист оперативної ланки. Але тут наступає різкий перелом в службі, що фактично зумовив його подальшу долю. І.Вознюка направляють на формування вперше створюваних в Червоній Армії гвардійських мінометних частин з реактивними пусковими установками, що отримали в солдатських масах назву «Катюша». З вересня 1941 по квітень 1942 року В. І. Вознюк начальник штабу оперативної групи гвардійських мінометних частин Ставки Верховного Головнокомандування на Південно-західному фронті. За вміле використання грізної зброї підлеглими частинами по розгрому живої сили і техніки супротивника він в грудні 1941 року нагороджується першим орденом Червоного Прапора, а в січні 1942 року стає підполковником. У бойовій характеристиці підполковника Вознюка наголошується: «Вольовий, рішучий командир. У обстановці орієнтується швидко і ухвалює рішення. Ухвалене рішення наполегливе і енергійно проводить в життя».

З квітня 1942 року В. І. Вознюк очолює оперативну групу гвардійських мінометних частин на Брянськом, Воронежському, Південно-західному і, нарешті, на 3-му Українському фронтах. Його направляють туди, де необхідні високі професійні знання, бойовий досвід і організаторські здібності в управлінні цією грізною зброєю. У травні 1942 року вже відомий в своїй області воєначальник стає полковником, а в грудні того ж року йому привласнюється високе військове звання генерал-майор артилерії. Таке стрімке зростання навіть для військового часу свідчить про неабиякі здібності В.І.Вознюка. У січні 1943 року В. І. Вознюк нагороджується першим орденом Леніна (їх буде п'ять в його винятковій біографії), а у вересні йому привласнюється військове звання генерал-лейтенант артилерії. Генерала Вознюка знають і цінують всі командувачі фронтами, його ім'я неодноразово згадується і наказах Верховного Головнокомандуючого. У серпні 1944 року генерал Вознюк призначається заступником командувача артилерією 3-го Українського фронту по мінометних частинах.

Починається багаторічна, така, що скріпляє фронтовими дорогами дружба двох чудових людей, крупних воєначальників М. І. Неделіна и В. І. Вознюка. Під керівництвом командувача артилерією фронту генерал-полковника М. І. Неделіна генерал Вознюк зростає у великого воєначальника фронтового масштабу, умілого керівника гвардійських мінометних частин, що забезпечив їх тактично грамотне застосування в операціях і битвах. У 1945 році на завершальному етапі війни знов виявилися високі організаторські якості В. І. Вознюка, особливо в боях за Будапешт.

Війну бойовий генерал закінчив в Угорщині. У бойовій характеристиці відразу ж після закінчення війни командувач артилерією фронту М. І. Неделін відзначає: «Генерал-лейтенант Вознюк показав себе виключно дисциплінованим і старанним генералом. Всі накази вищестоящих начальників виконує завжди точно, виходячи з бойової обстановки і поставленого перед ним завдання. Правильно і чітко організовує взаємодію гвардійських мінометних частин з іншими пологами військ. Гвардійські мінометні частини у всіх проведених операціях фронту від Дністра до Будапешта показали себе добре підготовленими, здібними до будь-якого маневру бойовими одиницями. Від їх залпів супротивник зазнав великих втрат в живій силі і техніці».

Війна показала значущість таких осіб, як генерал Вознюк, і в перші післявоєнні роки керівництво країни і Озброєних Сил при вирішенні тих, що виникають і вельми складних завдань привертало на найважчі і відповідальніші ділянки саме таких людей. Однією з найвідповідальніших ділянок стало освоєння нової, перспективної ракетної зброї.

У 1946 році по рекомендації М.І.Неделіна генерал-лейтенант артилерії В.І.Вознюк призначається начальником Державного центрального полігону, що створюється для випробувань ракетної техніки. Після вивчення відповідних матеріалів рекогносцирувальних груп ухвалюється рішення про розміщення полігону в 100 км. на схід від міста Волгограду, поблизу залізничної станції Капустін Яр Астраханської області.

Генерал Вознюк бере активну участь в роботі рекогносцирувальних груп. Одночасно йде велика клопітка робота по формуванню особового складу полігону відповідно до затвердженого штату. Базою формування є територія в місті Москві, де розміщується артилерійське училище.

В.І.Вознюк з групою офіцерів для ознайомлення з ракетним озброєнням неодноразово виїжджав на територію Німеччини, де, починаючи з липня 1945 року функціонувала група провідних фахівців в області ракетобудування с С.П. Корольовим, пізніше перетворена в спеціалізований інститут, що отримав умовне найменування «Нордхаузен», завданнями якого були відновлення технічної документації на ракету ФАУ-2 типу А-4, а також бракуючих вузлів і приладів, збірка ракет, вогняні випробування двигунів. Також там поблизу р. Зондерхаузена формується перше ракетне з'єднання бригади особливого призначення РВГК. На першому етапі їй доручалося вивчення пристрою і освоєння експлуатації ракети ФАУ-2, засобів підготовки цієї ракети до пуску.

У спекотні липневі і серпневі дні 1947 року на залізну дорожню станцію Капустін Яр почали прибувати з Німеччини, Москви і інших місць ешелони з технікою, людьми, будівельними матеріалами і різним устаткуванням. Василь Іванович так згадує про цей незабутній час: «Голий степ, полин, верблюжа колючка, зрідка молочай. Води, по суті, немає. Ешелони слідують один за іншим, прибувають бійці інженерно-будівельних частин, що прославилися під час Великої Вітчизняної війни. Йдуть ешелони з матеріалами і устаткуванням. Їдуть сім'ї. Розміщення в наметах і, в кращих випадках, в селах, розташованих уздовж невеликої річечки, вода в якій для пиття не годиться — солона. Пісок, щебінь, цеглина для будівництва, вода і продукти особового складу — що все привезло... Робота організована по-фронтовому».

Належало в найкоротші терміни прокласти залізничну гілку протяжністю 20 км. з мостовим прольотом через яр, побудувати вертикальний стенд для вогняних випробувань двигунів ракет, ангари для проведення передстартових випробувань ракет і стартову позицію для їх запуску. Будівельні роботи велися інженерно-будівельними частинами по-фронтовому цілодобово. Недалеко від залізничної станції були розгорнені палаткові містечка, в яких розміщувався особовий склад, а також частина сімей офіцерів, яким не вистачило місць в будинках місцевих жителів. Штаб полігону за узгодженням з місцевими властями тимчасово зайняв приміщення школи. На всіх будівництвах постійно можна було побачити коренасту фігуру начальника полігону. Його енергія, організаторський талант, уміння направляти зусилля колективу на вирішення основних завдань, вимогливість і рішучість багато в чому сприяли тому, що своєчасному вводить до ладу об'єктів і готовності полігону в цілому до випробувань. Фактично всього для цього відводилося два з половиною місяці, на початок жовтня вже були намічені перші випробування. Навіть тепер, за наявності могутньої будівельної техніки такий термін представляється фантастичним. Але люди, що героїчно трудилися у важких кліматичних і побутових умовах, під керівництвом офіцерів-фронтовиків на чолі з генералом Вознюком справилися з поставленим завданням, Діяльність В.І.Вознюка в цей початковий період становлення полігону оцінена начальником Головного артилерійського управління маршалом артилерії Н.Д.Яковлєвим наступними словами: «Генерал Вознюк проявив багато енергії по рекогносцировках і виборі остаточного місця для дуже великого полігону. З великою турботою і старанням працює над швидкою організацією полігону, глибоко переживаючи труднощі в постачанні і розміщенні частин та будівельних об'єктів. Невтомна діяльність В. І. Вознюка і уміла мобілізація всіх сил дозволили за два з половиною місяці забезпечити надійну підготовку полігону до відповідальних випробувань складної реактивної техніки».

На початку жовтня 1947 року на полігон прибула із спецпоїздом-лабораторією група конструкторів і інженерів-випробувачів на чолі з С.П.Корольовим. Державну комісію з випробувань очолили міністр озброєння Ф.Устінов і маршал артилерії Н. Д. Яковлєв. Полігон у складі комісії представляв В.І.Вознюк. Технічне керівництво випробуваннями покладалося на С. П. Королева. У безпосередню підготовку ракет до пуску був включений особовий склад бойових розрахунків першої бригади особливого призначення, яка в середині 1947 року з матеріальною частиною після проведення вогняних випробувань прибуває на полігон. На полігон поставляється зібрана на заводах нашої промисловості з деталей, вузлів і агрегатів, доставлених з Німеччини, невелика досвідчена партія ракет А-4 і комплект наземного устаткування.

Перший пуск одноступінчатої балістичної ракети А-4 відбувся 18 жовтня 1947 року Підготовка ракети до пуску тривала більше доби. Все відпрацьовувалося виключно скрупульозно. Ракета плавно відірвалася від пускового пристрою і увись. Всі, хто знаходився на стартовій позиції, вибігли з укриттів і почали поздоровляти один одного. До С.П.Корольова підійшов генерал Вознюк і привітав його з пуском першої балістичної ракети дальньої дії

- З днем народження, Сергій Павлович!
- Спасибі, Василь Іванович, - Корольов обійняв генерала, - такі справи починаємо!

На місці першого запуску ракети встановили обеліск на честь її учасників. Всього їх 33. Третім в цьому списку після Д.Ф. Устінова і С.П.Корольова значиться В.І.Вознюк. Це дань вкладу генерала в рішення найважливішої державної задачі.

В цілях відробітку методики підготовки ракет і створення надалі досконаліших зразків ракетного озброєння до кінця 1947 року було проведено ще 11 пусків ракет А-4.

Радянські фахівці всього за півтора роки -повністю освоїли і відтворили, а в деяких деталях удосконалили німецьку конструкцію і пішли далі в створенні вітчизняних ракет. Першою вітчизняною ракетою стає ракета Р-1 з дальністю 270 км., перший пуск якої був здійснений 10 жовтня 1948 року на Державному полігоні, очолюваному В.І.Вознюком. Проведені випробування показали, що вітчизняне ракетобудування знаходиться на правильному шляху. Льотні випробування другої серії були здійснені на полігоні Капустін Яр у вересні жовтні 1949года. 28 жовтня 1950 року Ухвалою Ради Міністрів ракетний комплекс з ракетою Р-1 був прийнятий на озброєння, він поступив в першу ракетну бригаду, що розташовувалася на полігоні, для відробітку методики бойового застосування.

Колективом конструкторів під керівництвом С.П.Корольова розробляється новий вітчизняний тип ракети, що отримав назву Р-2, з дальністю 600 км., що значно конструктивно відрізняється від Р-1. Випробування цієї ракети на полігоні почалися восени 1949 року. Об'єм випробувальних робіт на полігоні Капустін Яр значно зростає. Окрім балістичних ракет дальньої дії починаються випробування зенітних ракет і запуски геофізичних ракет для дослідження навколоземного простору. Модернізована ракета Р-1 в цей період використовувалася в експериментальних висотних пусках з тваринами, з поверненням їх на Землю. У всьому цьому найактивнішу участь бере начальник полігону генерал Вознюк. Він бере участь в роботі держкомісій, безпосередньо присутній при більшості запусків ракет.

Разом з тим не забуває В.І.Вознюк про будівництво і вводить до ладу об'єкти полігону, вникає в кожну дрібницю, детально вивчає проекти будівельних робіт. Василь Іванович створює в голих заволзьких степах не просто випробувальний полігон, а місто-сад. Одночасно з будівництвом основного військового містечка і майданчиків ведеться їх озеленіння. Із зон відчуження доставляються дерева та інші садові рослини. Будуються сучасні готелі, Будинок офіцерів, об'єкти громадського харчування і так далі Все це характеризує В.І.Вознюка як дбайливого господаря, людини державного масштабу, що розуміє значущість і перспективу створюваного ним дітища. Василь Іванович не ділив час на службове і особисте і, як правило, проводив планові відпустки на полігоні, а в 1950 році у зв'язку з випадками порушення в підлеглих частинах військової дисципліни чергова відпустка використовувалась для глибокого вивчення положення справ і вживання заходів по усуненню недоліків, про що сповістив особовий склад полігону в спеціальному наказі.

У період з квітня 1953 року по лютий 1955 року на полігоні проводяться льотно-конструкторські випробування ракетного комплексу Р-11, з двигунами, що працюють на висококиплячому окислювачі. Це була вельми перспективна мобільна система. Вона пройшла декілька етапів модернізації і льотних випробувань на полігоні. Залікові випробування ракети були успішно проведені у вересні 1957 року, і 1 квітня 1958 року ракетний комплекс Р-11 був прийнятий на озброєння. Протягом багатьох років він був основним типом ракет оперативно-тактичного призначення.

У 1953 році полігон приступає до випробувань створеною в КБ С.П.Корольова нової вітчизняної ракети Р-5 — першої стратегічної ракети, здатної нести ядерний заряд на відстань більше 1000 км. Генерал Вознюк з особливою відповідальністю відносився до цієї роботи. Очолювана ним група офіцерів полігону виїжджає до Москви, де ретельно вивчає і допрацьовує документацію по проведенню пуску ракети Р-5м з ядерним зарядом. Цей пуск був здійснений 5 лютого 1956 року, він став знаменною віхою в історії полігону Капустін Яр. Ракетний комплекс Р-5м був прийнятий на озброєння 21 червня 1956 року. Це був якісний стрибок в розвитку Радянських Озброєних Сил, які почали володіти ракетно-ядерною зброєю середньої дальності. За участь в створенні і випробуваннях ракети Р-5м генерал-полковник артилерії В. І. Вознюк (це високе звання він отримав в 1955 році) був нагороджений орденом Леніна.

Один з епізодів багатогранної діяльності генерала Вознюка пов'язаний із створенням нового найбільшого ракетного полігону, що отримав згодом назву Байконур. У 1954 році ухвалюється урядове рішення про розробку балістичної ракети міжконтинентальної дальності, здатної забезпечити поразку стратегічних об'єктів в будь-якій точці земної кулі і одночасно вивести в космічний простір штучний супутник Землі. Для цих цілей необхідно було створити нову випробувальну базу, оскільки полігон Капустін Яр по ряду параметрів не міг забезпечити випробування таких ракет. Генерал Вознюк призначається головою комісії з вибору місця розміщення полігону. Комісія протягом 1954—1955 років провела велику роботу, що завершилася в червні 1955 року прибуттям в район основної бази полігону на станцію Тюратам оперативної групи на чолі з майбутнім начальником нового полігону генерал-лейтенантом артилерії А. І. Нестеренко. Генералом Вознюком для укомплектовування цієї групи було відібрано 50 досвідчених офіцерів, багато хто з них очолив згодом основні служби космодрому Байконур. Одночасно на полігоні Капустін Яр проходять стажування ряд офіцерів, призначених туди ж.

У другій половині 50-х років полігон приступає до випробувань нового типу ракет, створених в КБ М.К.Янгеля: Р-12 з дальністю 2000 км. і Р-14 з дальністю понад 4000 км. Характерною особливістю цих ракет було використання як компоненти палива високотоксичних продуктів, що вимагало особливої уваги і професійної виучки при підготовці ракет до запуску. Слід зазначити, що випробувачами полігону було зроблено немало пропозицій по вдосконаленню ракет і наземного устаткування, особливо ракети Р-12, які були прийняті головним конструктором. Генерал-лейтенант у відставці А.С.Калашников згадує: «Нам, випробувачам, безумовно, було приємно, що головний конструктор охоче вникає в суть наших пропозицій. Ця риса вдачі М.К.Янгеля в подальшому розвинулася настільки, що допомогла йому створювати ракети, які були результатом сумісної творчої праці військових фахівців і конструкторів». Випробування ракети Р-12 завершилися в 1958 році, а 4 березня 1959 року її прийняли на озброєння. Ракета Р-12 більше 30 років знаходилася на озброєнні частин військ РСД, втілюючи творчу єдність конструкторської, випробувальної і експлуатаційної думки ракетників. На полігоні в цей же період випробовуються і перші зразки ракет морського базування, для чого створюється відповідна випробувальна база, у тому числі і стенд, що імітує реальну морську хитавицю.

1958 рік був знаменним в історії полігону. Готується показ ракетної техніки керівництву країни і Озброєних Сил. Це була напружена робота. За два місяці до показу були проведені тренувальні запуски по схемі, що намічалася на день показу. Державну комісію очолив начальник полігону генерал Вознюк. Він трудився вдень і вночі, і організм загартованого воїна, що не знав до цих пір збоїв, не витримав. Коли до показу ракетної техніки залишалися лічені дні, Василя Івановича звалив інфаркт. Але навіть з госпіталю він продовжував керувати підготовкою показу. 13 вересня 1958 року на другий майданчик полігону прибули керівники держави і Міністерства оборони. Їх зустрічали М.І.Неделін і головні конструктори. Слід зазначити, що Н.С.Хрущев відвідав В.І.Вознюка в госпіталі і побажав йому швидкого одужання, що говорить про глибоку пошану керівництвом країни начальника полігону. Особовий склад полігону і доданих частин справився із завданням великої державної ваги, всі пуски пройшли успішно. Це згодом стало однією з вирішальних умов в ухваленні історичного рішення про створення Ракетних військ стратегічного призначення як виду Озброєних Сил.

У 1959 році полігон знов вирішує складні завдання. Для перевірки можливості пуску ракети з пускової установки шахтного типу будується експериментальна споруда — усічена піраміда зі встановленим усередині стаканом, куди завантажувалася ракета Р-12. У жовтні 1959 року був підготовлений і проведений перший пуск цієї ракети з шахти. Бойовий розрахунок складався з випробувачів полігону і конструкторських організацій М.К.Янгеля и В.П.Барміна. Успішну перевірку шахтного варіанту слід розглядати як етапну в ході подальшого вдосконалення Ракетних військ. Після отримання позитивних результатів спочатку на полігоні, а потім у військах будуються групові шахтні позиції з чотирьох стовбурів для ракет Р-12 і три для ракет Р-14. Начальник полігону на всіх етапах цієї титанічної роботи брав в ній діяльну участь. Одного разу, і це після перенесеного інфаркту, не дивлячись на заперечення керівника робіт, він спустився в експериментальну шахту на 30- метрову глибину по вертикальних скобах. «Я повинен переконатися сам, в яких умовах належить працювати в шахті бойовому розрахунку», — мотивував свої дії генерал. Бажання у всьому розібратися особисто було стилем роботи начальника полігону. Але не тільки це характеризувало діяльність В.І.Вознюка на його відповідальному посту. Більшість генералів і офіцерів, що тривалий час прослужили на полігоні, відзначають перш за все, організаторський талант В.І.Вознюка, уміння вибрати головний напрям.

Вираз «керувати означає передбачати» повною мірою відноситься до генерала Вознюка. Підлеглих часто вражало його уміння передбачити ситуацію. Слід також відзначити чіткість у формулюванні поставлених підлеглим завдань, будь це письмовий наказ, резолюція на документі або усне розпорядження. Начальник полігону, поставивши завдання, вимагав їх негайного виконання, не терпів розгойдування, неточності в діях підлеглих. Якщо бачив, що процес йде в потрібному руслі, в їх дії не втручався, прагнув не упустити авторитет виконавців.

Василь Іванович відрізнявся винятковою працездатністю, що залишилося характерним для нього навіть після перенесеної важкої хвороби. Йшов додому з штабу, як правило, значно пізніше за закінчення робочого дня, та ще «прихоплював», як він любив виражатися, з собою матеріали для вивчення. Перед засіданнями держкомісій по випробуваннях за декілька днів легально розбирав з безпосередніми керівниками робіт стан справ. В ході засідання держкомісії показував глибокі знання опрацьовуваних питань, дивуючи навіть бувалих професіоналів, включаючи генеральних конструкторів. Вже, будучи достатньо немолодою людиною, Василь Іванович продовжував вчитися, компенсуючи формальну відсутність спеціальної вищої освіти. Матеріали до нарад, що проводяться ним, включаючи серйозні доповіді, готував сам, вимагаючи від штабу тільки статистичний матеріал. Генерал Вознюк встигав прочитувати або, в крайньому випадку, проглядати не тільки спеціальні видання, що поступали у великій кількості, але і періодичну літературу. Часто заступники і начальники служб полігону, перш ніж увійти до начальника справлялися у ад'ютанта, які книги замовляв генерал в магазині або бібліотеці. Полковник у відставці В.І.Чепа згадує у зв'язку з цим характерний епізод. Коли полігон притягувався в другій половині 60-х років до знищення сарани, Василь Іванович вивчив профілюючу літературу по специфіці видів сарани і способам боротьби з нею.

Ветерани полігону згадують ще один повчальний епізод, що характеризує Василя Івановича як вельми багатогранну особу. В кінці 60-х років на полігон Капустін Яр повинна була приїхати група діячів мистецтв, якій для конкретного вирішення завдань військово-патріотичного виховання дозволили ознайомитися з діяльністю полігону і навіть подивитися пуски ракет. На нараді в переддень цієї зустрічі начальник полігону (ось де виявилася його артистична юність) не тільки перерахував артистів, що прибувають, письменників, поетів, але і з великою майстерністю зобразив їх в особах, викликавши пожвавлення і творчий настрій учасників наради.

Характерною межею стилю роботи генерала Вознюка були вимогливість до себе і підлеглим, що поєднується з контролем виконання. Крім штабу, він вів особистий контроль за розпорядженнями, що віддавалися, мав для цієї мети окремий блокнот. З'явилася ідея — записав, віддав вказівку — обвів півкруга, отримав задовольняючу доповідь — круг замкнувся. При убуванні у відпустку або відрядження записував в окремий зошит вказівки заступникам, особисто перевіряв після прибуття їх виконання.

Всі, кому доводилося служити з генералом Вознюком, відзначають його турботу про підлеглих, чуйність, людяність. Він був справжнім господарником, знав і любив цю складну справу. Проявляв турботу не в загальному плані, а з отриманням конкретного позитивного результату. На полігоні було організовано централізоване постачання молоком, налагоджена випічка декількох сортів хліба, кондитерських виробів. Все що коли-небудь побували на полігоні із задоволенням згадують відмінну якість живлення на всіх об'єктах, добре відношення обслуговуючого персоналу. Стиль роботи начальника полігону переймали його підлеглі у всіх ланках. Василь Іванович систематично вів прийом по особистих питаннях, що часто завершувалося за північ. Він умів схвалити, підтримати. Зрозуміло, як і кожна людина, він мав і недоліки. Так, прагнення зосередити вирішення всіх основних питань в своїх руках, аж до технології їх виконання, часто зв'язувало ініціативу найближчих підлеглих, особливо заступників. Були прояви неврівноваженості навіть гніву, особливо коли траплялися зриви завдань, події. Але ці недоліки не превалювали над позитивними рисами керівника одного з найбільших державних полігонів.

Багато уваги приділяв генерал Вознюк підготовці ракетних частин, організовуючи контроль за рівнем їх бойової виучки і тактичної злагодженості. Ще до створення Ракетних військ стратегічного призначення всі дивізіони перших ракетних бригад пройшли через учбово-бойові пуски на полігоні Капустін Яр. Їх командири, включаючи видних в майбутньому воєначальників, таких як М. Р. Григор’єв, Ф. П. Тонких, К.У.Герчик, високо цінували школу В.І.Вознюка. На початку 60-х років на полігоні створюється учбовий центр, де проходять практичне навчання з допуском на бойове чергування бойові розрахунки частин Ракетних військ, аналогічний учбовий центр створюється і для частин оперативно-тактичних ракет Сухопутних військ.

Полігон в період 60-х років вніс свій внесок до справи освоєння космічного простору. 15 травня 1960 року на полігоні був здійснений запуск малого штучного супутника Землі за допомогою допрацьованої ракети Р-12, що відкрив серію пусків подібного типу. 14 жовтня 1969 року відбувся запуск штучного супутника Землі «Інтеркосмос-1», а 28 листопада 1970 року запуск геофізичної ракети «Вертикаль» за програмою учених і фахівців країн — членів СЕВ.

Слід визнати, що на початок 70-х років Державний полігон Капустін Яр дещо втратив свою очолюючу роль у відробітку власне військових програм. Провідне місце почали займати полігони Байконур і Плесецк. Генерал Вознюк, будучи патріотом Капустіна Яру, робив все можливе для збереження значущості створеного ним полігону. Особливо багато праці він вклав у відробіток програми створення твердопаливних ракет. У останній атестації, підписаній головнокомандуючим Ракетними військами В.Ф.Толубко, підкреслювалося: «Полігон, очолюваний генералом Вознюком, на протязі його існування з покладеними на нього завданнями справлявся успішно. Всього на полігоні випробувано і доведено до тактико-технічних вимог Міністерства оборони більше 15 зразків ракетної техніки, багато з яких є основою створення РВСН. Генерал Вознюк - вольовий командир, вимогливий до себе і підлеглих, гарний організатор і дбайливий начальник».

Величезне навантаження і відповідальність, що лягали на плечі Василя Івановича, підточували його здоров'я. Він знов переніс інфаркт. Відхід у відставку в 1973 році Василь Іванович пережив важко, як і личить людині героїчної біографії.

Навіть після відходу у відставку Василь Іванович не міг жити далеко від свого дітища. Він відмовився від московської квартири і переїхав на проживання до Волгограду. У міру сил брав участь у військово-патріотичній і виховній роботі, писав спогади. Але 14 вересня 1976 року серце мужнього воїна зупинилось...

Поховали В. І. Вознюка в місті Капустін Яр, що став йому навіки рідним будинком. Це місце добре знають всі ракетники, при відвідинах полігону вважають своїм обов'язком прийти на могилу і поклонитися славному першопроходцеві — господареві заволзьких степів. У одній з шкіл військового містечка створений музей, присвячений В. І. Вознюку; широко представлені матеріали про нього в музеях полігону, Ракетних військ і Озброєних Сил. Всі урядові нагороди, включаючи п'ять орденів Леніна, Золоту Зірку Героя Соціалістичної Праці, п'ять орденів Червоного Прапора, орден Суворова і ін. нагороди, за бажанням родичів передані і зберігаються в музеї міста Дніпропетровська, де пройшли молоді роки майбутнього воєначальника, і в звільненні якого він брав участь.

Щорічно, 13 травня, в Москві, Ленінграді і Дніпропетровську зустрічаються ветерани полігону, згадують прожиті роки і свого першого начальника — легендарного генерала В.І.Вознюка. Тисячі людей вклали свою працю у випробування ракетно-космічної техніки, укріплювали обороноздатність Батьківщини. Ним, славним трудівникам полігону, присвятив рядки свого вірша один з ветеранів полігону Н. А.Голубцов:


Первопроходцы — испытатели ракет,
Степную тишину вздыбив ракетным громом,
В конце сороковых, послевоенных лет,
Капустин Яр родным назвали домом...

Вы дали команду «протяжка»,
Начали ракетный разбег.
Из века седла и упряжки
Шагнули в космический век

В степи остались обелиски,
От стартов и первых ракет,
И город, любимый и близкий,
Бюст Вознюка как дань сердец!

Делегація Конструкторського бюро «Південне» та Південного машинобудівного заводу на святкуванні 30-річчя державного центрального полігону ДЦП (Капустін Яр Астраханської області 13-15 травня 1976 року)

Зліва направо, починаючи з першого ряду:
Начальник штабу полігону Капустін Яр полковник Чернишов В.Г., начальник полігону Камчатки ГЧ, генерал-майор; Начальник політвідділу полігону Капустін Яр полковник Михайлов В.М., генерал, начальник висшого ракетно-інженерного політичного училища м.Рига (до роздроблення СРСР); Головний конструктор КБ «Південне» по темі «Лист» Прокопенко В.І.; Секретар парткому КБ «Південне» Кучма Л.Д., президент України 1994-2005рр.; Начальник відділу КБ «Південне» Діденко В.І., голова спілки ветеранів космодрому «Байконур», «Капустін Яр», «Плесецк» імені генерала-полковника артилерії героя соціалістичної праці В.І.Вознюка; Начальник полігону, генерал-майор Дехтяренко П.А.; Начальник ГУРВО, генерал-лейтенант Пичугин Ю.А.; Засновник і перший начальник полігону, що керував полігоном 27 років, генерал-полковник артилерії, герой соцпраці Вознюк В.І.; Начальник ГУКОСа, генерал-лейтенант Карась А.Г.; Полковник Вознюк І.В. – син начальника полігону Капустін Яр Вознюка В.І.; Начальник 1-го управління полігону Капустін Яр, полковник Дубовик А.Ф., генерал-лейтенант, директор інституту НІІ 88; Заступник директора заводу «Південмаш» з експлуатації та бойового застосування ракет Овчаренко А.А.
 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv