Institute Ukrainiky

Main menu

Карта проїзду

 

життя - подвиг
Про генерал-полковника
Михайла Григоровича Григор’єва

Важко порівнювати міру вкладу кожного з видних воєначальників Ракетних військ в справу їх становлення і розвитку. Ще важче говорити про перевагу кого-небудь з них в таланті, професійних знаннях і організаторських здібностях. Всі воєначальники Ракетних військ, що увійшли до збірки нарисів, заслуговують на те, аби про них говорили лише в чудовій мірі. В той же час (і це визнають буквально всі ветерани Ракетних військ) в славній плеяді керівників спочатку старшого, а потім і вищого рівня командирів-ракетників Михайло Григорович Григор’єв був, безумовно, одним з кращих.

Життя і службова діяльність генерал-полковника М. Г. Григор’єва, воїна-патріота, людини обдарованої, такої, що внесла величезний вклад до справи зміцнення обороноздатності нашої Батьківщини, були подвигом. Вони є зразком для наслідування молоді, особливо тієї її частини, яка зв'язала або збирається пов'язати свою долю із захистом Вітчизни. Саме цій благородній меті присвячується нарис про генерала М. Г. Григор’єва.

Михайло Григорович Григор’єв народився 23 жовтня 1917 року в селі Молодка Бежецького району Тверської губернії. Його юнацькі роки відрізняються великим прагненням до знань.

Син тверського селянина Міша Григор’єв приймає рішення присвятити своє життя справі захисту Батьківщини. У 1936 році він стає слухачем Артилерійської академії ім. Дзержинського, в 1941 році в числі кращих закінчує навчання. Бере участь на прийомі в Кремлі на честь випускників військових академій 5 травня 1941 року, де вже як командир Червоної Армії усвідомлено розуміє наближення війни. Григор’єв скористався правом вибору військового округу і отримав призначення командиром батареї 5-го гаубичного артполку РГК БМ до Білорусії, де і зустрів початок Великої Вітчизняної війни.

До кінця 1941 року цей полк облогової артилерії виводиться в Приволзький військовий округ, а в липні 1942 року старший лейтенант Григор’єв стає командиром 85-го окремого гвардійського мінометного дивізіону фронту Калінінського. З цієї миті і до останнього дня його життя було пов'язане з реактивною артилерією, становленням і розвитком Ракетних військ. У грудні цього ж року видатний командир висувається на посаду заступника командира 10-ої гвардійської мінометної бригади, В лютому 1943 року двадцятип'ятирічному майорові М. Г. Григор’єву було доручено формування 7-ої гвардійської важкої мінометної бригади. Під його командуванням бригада брала участь в бойових діях Волховського, Карельського, Ленінградського і 2-го Білоруського фронтів. Гвардейці-мінометники підполковника М. Г. Григор’єва пройшли Свірь, Карелію і Заполяр’я, громили ворога в Східній Пруссії, Польщі і Германії, 5 разів були відмічені в наказах Верховного Головнокомандуючого. За бойові заслуги бригада отримала почесне найменування «Свірська» і була нагороджена орденами Червоного Прапора, Суворова, Кутузова і Олександра Невського. Молодий командир завжди був попереду і піклувався при цьому про ввірених йому людей. Бригада мала мінімальні втрати в особовому складі серед інших з'єднань реактивної артилерії. У боях за честь, свободу і незалежність нашої Батьківщини Михайло Григорович проявив себе умілим командиром, людиною великої мужності і особистої військової відваги. Про це говорять і його бойові винагороди, любов і пошану однополчан, отримані ним в боях поранення.

У перші післявоєнні роки М. Г. Григор’єв працює в штабі артилерії Озброєних Сил по узагальненню досвіду війни і розробці проблем бойового вживання реактивної артилерії. Проте діяльна натура його прагне безпосередньо у війська. У 1951 році він формує другу по рахунку ракетну бригаду (23-я бригада особливого призначення, м.Камишин). Бригада формувалася практично на голому місці, гостро не вистачало житла і елементів учбово-матеріальної бази. Офіцерів, що знали нову ракетну техніку, були одиниці. Проте завдяки високим організаторським здібностям командира бригади, його заступників Я. І. Мухачева, Ф. К. Хіміча, Н. А. Карасьова, командирів дивізіонів Г. К. Міхєєва, А. І. Асєєва, Н. Д. Силіна, ентузіазму і великій самовіддачі командирів батарей і всього офіцерського складу були в короткі терміни побудовані сховища для ракетної техніки, створена необхідна учбова база, розроблена методика навчання особового складу по оволодінню новими ракетними спеціальностями. Бойові розрахунки безпосередньо на полігоні Капустін Яр здали заліки комісії і успішно здійснювали пуски ракет, заслуживши на вдячність маршала артилерії М. І. Недєліна. Після здійснення цих запусків головний конструктор С. П. Корольов в розмові с М. І. Недєліним дав таку характеристику командирові бригади: «Полковник Григор’єв добре розуміє ракетний комплекс, зумів знайти ефективні способи навчання особового складу, що дозволили бойовим розрахункам швидко опанувати роботу, грамотно провести підготовку і пуск ракети. Він не лише сам опанував ракетну техніку, але в короткі терміни виучив бойові розрахунки. Його діяльність мені сподобалася, і саме такий мають бути командири формованих ракетних з'єднань».

М. Г. Григор’єв віддавав роботі всі свої знання і сили. Він оцінював себе та інших однією високою міркою — бути справжнім ракетником, класним фахівцем. З гордістю ніс воїн-ракетник свою нелегку службу в бригаді Григор’єва. Високий моральний дух був важливою умовою всіх досягнень в ратній справі. Весь особовий склад бригади розумів свою відповідальність перед Батьківщиною і робив все можливе в якнайшвидшому опануванні способів підготовки ракет до запусків. І в цьому була безперечна заслуга командира бригади. На всіх етапах своєї діяльності він показував себе людиною творчого пошуку, глибокого аналізу і ухвалення обдуманого рішення. Михайло Григорович був дотепним, веселим співбесідником, живим, активним керівником, який за покликом серця узяв на себе місію озброєного захисника Батьківщини і виконував її з честю. У бригаді він був справжнім лідером, не лише закликав, вимагав, а першим особисто осягав, а потім професійно учив підлеглих. Все краще бралося на озброєння. Найважливіший його принцип навчання — «опанував роботу одного номера розрахунку — переходь до опанування обов'язків суміжних номерів». Сам командир бригади показував в цьому приклад, опанувавши досконало обов'язки декількох номерів. Генерал-полковник Г.Н.Маліновський згадує: «Особисто я познайомився з Михайлом Григоровичем у 1951 році на полігоні Капустін Яр. Випускний курс Артакадемії, яку я закінчував, проходив там полігонну практику. Жив полковник Григор’єв в землянці, в тому ж таборі, де розміщувалася вся його бригада. Як старшина, я представив курс командирові бригади Григор’єв, на якого була покладена відповідальність за нашу практику.

Молодий полковник справив на нас — капітанів, хороше враження своєю увагою і знанням тонкощів (у тому числі і технічних) в підлеглому йому складному господарстві. Не дивлячись на скрутне становище формованої бригади, малу улаштованість самого полігону, наша практика пройшла вельми успішно. У цьому заслуга і командира бригади».

Ракетна бригада, яку очолював протягом майже чотирьох років полковник Григор’єв, завжди була в числі передових. Праця-командира бригади була по гідності оцінена. Як одного з кращих, перспективніших керівників полковника Григор’єва рекомендують для навчання у Військовій академії Генерального штабу Озброєних Сил. М.І.Недєлін и М.О.Никольський розуміли, що саме такий керівники, як М.Г.Григор’єв, будуть здатні очолити нові ракетні формування найвищого рангу. У 1954 році він поступив, а в 1956 успішно закінчив академію. Після закінчення навчання Михайло Григорович працює першим заступником начальника Ростовського вищого артилерійського училища, що здійснює підготовку висококваліфікованих фахівців-ракетників. Але це був лише короткий епізод в діяльності М.Г. Григор’єва.

У червні 1957 року Михайла Григоровича терміново викликали до Москви, спочатку в ЦК КПРС, а потім до маршала артилерії М. Н. Недєліну. Суть пропозиції полягала в наступному: Григор’єв повинен був очолити формування, будівництво і вводить до ладу нового, першого в країні стратегічного ракетного з'єднання міжконтинентальних ракет — об'єкту «Ангара» в районі міста Плесецк Архангельської області. Бойові ракетні комплекси, озброєні МКР Р-7 з потужними ядерними зарядами, мають бути побудовані протягом двох років і поставлені на бойове чергування. Це було завдання великої державної ваги, і для його вирішення вибір ліг саме на М. Г. Григор’єва.

Завдання було не лише відповідальним, але і вельми важким для вирішення. Михайло Григорович з властивими йому умінням  відразу ж охоплювати  обстановку і прямотою так відреагував на пропозицію: «Я, безумовно, виконаю поставлене завдання, але об'єкт «Ангара», який мені доведеться будувати і потім їм командувати, створюється в північних умовах, де немає доріг і енергії, а матеріали для будівництва об'єкту необхідно доставляти в стислі терміни. Ось чому необхідно терміново будувати залізничну і гарну автомобільну дороги, без яких неможливо буде виконати поставлене завдання в строк. Прошу Вас забезпечити конкретну допомогу саме в рішенні цього первинного питання». Практика показала, що досвідчений керівник був правий. Маршал Недєлін підтримав Григор’єва. У Штабі реактивних частин він отримав всі необхідні інструкції по будівництву об'єкту, формуванню з'єднання і забезпеченню його життєдіяльності. На прощання Митрофан Іванович, ще раз підкресливши велику політичну і військову значущість об'єкту, зажадав безумовного виконання завдання у встановлені терміни і просив постійно тримати його в курсі всіх справ і подій.

Будівництво і введення до ладу об'єкту «Ангара» стали героїчною сторінкою в біографії М.Г. Григор’єва. На цій посаді ще яскравіше розкрився його організаторський талант. Найближчими соратниками командира в рішенні важкої задачі були начальник штабу Н.В.Тарасов, начальник політвідділу Ф.С.Хакімов, заступник по інженерно-ракетній службі Б.Г.Ханін. Всі вони розуміли, на що йшли, але беззастережно вирішили ділити всі знегоди зі своїм керівником.

До всіх труднощів становлення нової великомасштабної справи додавався негативний настрій значної частини офіцерів, що зіткнулися з незвичайно складними побутовими умовами. Командир з'єднання мобілізував всі свої командирські, ораторські, педагогико-психологічні здібності, розробив аргументовані і переконливі виступи і почав проводити зустрічі з різними категоріями офіцерів. Колишній начальник штабу однієї з частин полковник В. М. Мальованний згадує: «...зимою при 25-градусному морозі в літньому табірному наметі були зібрані офіцери частини. Клапани шапок опущені, коміри підняті, на руках рукавиці. У намет входять М. Г. Григор’єв і командир частини полковник Н. І. Тарасов. Обоє без шинелей і головних уборів, в парадній формі зі всіма бойовими винагородами, підтягнуті, добре поголені, сильні духом. Михайло Григорович виголошує коротку полум'яну промову. Вона настільки емоційна, патріотична і аргументована, що вже через п'ять хвилин офіцери набирають гідного зовнішнього вигляду, а в кінці зборів — рішення затаврувати ганьбою боягузів і негайно включитися у виконання поставлених перед частиною складних завдань».

М. Г. Григор’єв створює штаб керівництва будівництвом. Оперативно здійснюється контроль і підводяться підсумки виконання планів. Всяке відставання розглядається як надзвичайний випадок. Командир з'єднання приймає рішення сам, дзвонить у всі задіяні інстанції, просить, вимагає, переконує. Нерідко він звертається безпосередньо в уряд. Масштабність державних завдань наростає. На базі з'єднання розгортається потужний випробувальний полігон Міністерства оборони. В умовах Крайньої Півночі під керівництвом генерала Григор’єв будуються нові об'єкти, тісно пов'язані з діяльністю полігону: на березі Баренцева моря, на острові Нова Земля, в районах Воркути, Сиктивкара, Норільська, Якутська. У районі самого Плесецка створюється місто ракетників — Мирний. Продовжується будівництво сотень об'єктів: стартових і технічних позицій, наземних і підземних споруд, шосейних і залізних доріг, аеродромів і вертодромів. Йде планова, вже добре відлагоджена підготовка частин, штабів і служб.

Безумовно, генералові М. Г. Григор’єву довелося витримати найбільші фізичні, моральні і психологічні випробування. Він був диригентом величезного оркестру, управляв тисячами різнохарактерних фахівців, командирів, інженерів і техніків, уміло перерозподіляв матеріально-технічні і людські ресурси. Вся діяльність М.Г.Григор’єва характеризувалася високим організаторським талантом, умінням переконувати і вимагати, дбайливим відношенням до людей, розумінням їх запитів і потреб, наданням своєчасної допомоги, створенням в багаточисельних колективах особливого клімату, що відрізнявся піднесеним настроєм, трудовим настроєм, нетерпимістю до недоліків. Командир з'єднання поєднував в своїй роботі з людьми моральні і матеріальні стимули-реакції, багато, заслуговуючі того офіцери, висувалися на керівні посади. Офіцер, пройшовший школу Григор’єва, вважався надійним в службі, відданим справі.

Величезна творча праця давала позитивні результати. Всі переконалися в тому, що узятий старт М.Г.Григор’єва дав закономірні підсумки. Воїни, що прибули з інших видів Озброєних Сил і ще зовсім недавно прагнучі в буквальному розумінні слова «втекти» від ракет, стали справжніми ракетниками, полюбили грізну зброю. Міжконтинентальний ракетний комплекс, що втілив в собі видатні досягнення науки, техніку і виробництво, залучав до себе своєю незвичністю. З ним зв'язували свої долі люди професійно підготовлені, широкого світогляду, сильні духом і щедрістю душі, великої витримки. Яскравим зразком всіх цих якостей був для підлеглих Михайло Григорович, пошана до нього була безмежною. Він не здригнувся перед важкими випробуваннями і з честю виконав благородну місію по забезпеченню безпеки Вітчизни на рубежі п'ятдесятих і шестидесятих років.

Формування з'єднання було закінчене до кінця 1958 року, а вже влітку 1959 року з високим результатом був здійснений перший в історії нашої країни самостійний учбово-бойовий пуск міжконтинентальної ракети Р-7 частиною полковника Г.К.Міхєєва. З нагоди цієї чудової події в районі стартової позиції був проведений мітинг. Керівник державної комісії К.Н.Рудньов, головний конструктор С. П. Корольов, маршал артилерії М. І. Недєлін тепло привітали М. Г. Григор’єва і весь особовий склад, що брав участь в пуску. Це було початком закладки фундаменту стратегічної потужності ракетно-ядерної зброї. У грудні 1959 року перша бойова стартова позиція полковника Г. К. Міхєєва заступила на бойове чергування; готувалися до цієї важливої події бойові стартові позиції, очолювані полковниками Н. І. Тарасовим и Г. М. Мерзляковим. Все це було результатом героїчних справ командира з'єднання генерала М. Г. Григор’єва і його бойових соратників: Ф. С. Хакимова, Н. В. Тарасова, Г. К. Міхєєва, Г. М. Мерзлякова, а також Г. Єгорова, Н. Некрутова, А. Асєєва, Г. Філатова, М. Теодоровича, К.. Насибулова, А. Лаврентьєва, Н.Шемазова, В. Гаврилова та багато інших.

Країна знаходила здатність упевнено протистояти ядерній загрозі. Але це був лише початок. Отриманий перший досвід бойового чергування на бойовому ракетному комплексі Р-7 дозволив генералові Григор’єву вийти вже на початку 1960 року з пропозицією про здійснення понад триста доопрацювань, що забезпечують різке скорочення часу підготовки ракети до пуску. Д. Ф. Устінов дав указівку підприємствам промисловості і конструкторським бюро пропрацювати питання. В результаті більшість пропозицій були прийняті, що забезпечило підвищення бойової готовності Ракетних військ в цілому. У травні 1961 року частина, очолювана полковником Г.К.Міхєєвим, з оцінкою «відмінно» виробила пуск ракети Р-7 по новому графіку. Одночасно був відпрацьований технологічний графік подальшого пуску. Проведена дослідницька робота в з'єднанні генерала Григор’єва по вдосконаленню організації бойового чергування і скороченню часу підготовки ракет до запусків мала значення державної величини.

Розвиток нового полігону продовжувався. Починаючи з 1961 року, разом з несенням бойового чергування, починається будівництво бойових ракетних комплексів ракет Р-9А і Р-16. Особливе місце в діяльності М. Г. Григор’єва займає спільна творча робота на полігоні з С. П. Корольовим і іншими видатними конструкторами вітчизняних ракет. При цьому яскраво виявилися професійні здібності Михайла Григоровича, якого конструктори і представники промисловості поважали за глибокі знання ракетної техніки. До того ж генерал Григор’єв відрізнявся умінням боротися з відомчими інтересами і добиватися результатів в ім'я загальної справи. Підводячи підсумок, слід підкреслити, що період служби Михайла Григоровича на чолі Північного полігону, що зажадав від нього максимальної віддачі сил і одночасно яскравого прояву таланту, є, мабуть, найбільш славною сторінкою його післявоєнного життя. Він залишив там частку свого серця.

У травні 1962 року генерал-майор М.Г.Григор’єв призначається першим заступником командувача ракетною армією, управління якої розміщувалося в місті Вінниці. В цей час командуючий і основне керівництво армії з частиною сил і засобів виконували важливе урядове завдання безпосередньо на о. Куба, останні з'єднання армії жили в режимі «карибської кризи», знаходячись в стані підвищеної бойової готовності. Дослідний воєначальник відразу опанував складну обстановку і зробив все можливе в забезпеченні безперервної підтримки військ армії у встановленій мірі бойової готовності, проявивши при цьому витримку.

У 1963 році М.Г.Григор’єв призначається головою державної комісії з випробувань потужного міжконтинентального ракетного комплексу Р-36, головним конструктором якого був академік М.К.Янгель. Могутній ракетний гігант був дуже потрібний для оборони країни, але одночасно голова комісії глибоко розумів підвищені вимоги військ до експлуатації ракетних комплексів. Безпеку і надійність не можна було знижувати ні за яких умов. М.Г. Григор’єв був наполегливий і послідовний в своїх вимогах, в чому знаходив постійну підтримку у головнокомандуючого Н. І. Крилова. У результаті було знайдено взаєморозуміння сторін. Представники конструкторських бюро і промисловості з'ясували, що поколивати розумну і дослідну діяльність голови комісії по прийому комплексу, змусити його знизити вимогливість — справа безнадійна. У результаті був прийнятий в 1967 році на озброєння перспективний, оснащений головною частиною, комплекс, що став грізною застережною зброєю. За час трьохрічної роботи головою комісії Михайло Григорович, по його особистому визнанню, збагатився цінним досвідом в спілкуванні з конструкторами і представниками міністерств оборонної промисловості. За успішно проведену роботу великої державної величини генерал М. Г. Григор’єв був удостоєний високого звання лауреата Ленінської премії. Під його керівництвом у складі комісії з повною віддачею працювала велика група генералів і офіцерів головних управлінь і військ, серед яких слід зазначити А. Курушина, Ф. Горіна, І. Малахова, Ю. Воробйова, А. Матренина, Б. Алеськина, В. Русанова, О.Грушина, А. Стрелкова, Ю. Касаткина, А. Кабанова, Н. Кравца, Н. Романовського, Ю.Мотовілова, Г. Антонова.

У червні 1966 року генерал-лейтенанта Григор’єва, за прояв виняткової здатності успішно керувати великим військовим колективом, ракетної ерудиції і оперативно-стратегічного світогляду, призначають командуючим найбільшою ракетною армією, що має десятки ракетних комплексів різного призначення, розміщених в основному на Україні. Управління армії, як уже згадувалося, знаходилося в місті Вінниці. І ця відповідальна посада була по плечу воєначальникові: він уміло долав виникаючі труднощі, створював в роботі стосунки розкутості і творчості, глибоко і досконально вивчав будь-яке питання, прагнув вирішувати його з оптимальною користю. Відомі ситуації, коли командувач не боявся відступити від деяких положень інструкцій, якщо вважав, що це завдає шкоди справі.

Ось два характерні моменти. Перший: інструкторська група армії ставить незадовільну оцінку одному з бойових розрахунків стабільно підготовленого полку за перевищення встановленого нормативу виконання операції, яка в цілому не вплинула на загальний час підготовки пуску. Командарм на місці створює дві незалежні групи експертів, кожна з яких, вивчивши питання, доповіла, що бойовий розрахунок своєчасно виконав учбово-бойове завдання. Оцінка була змінена. Другий: двугунисти бойового розрахунку не законтрили відповідно до інструкції на ракеті Р-12 один з чотирьох графітованого керма. Це була типова незадовільна оцінка. Але командарм був іншої думки, хоча всі авторитети погодилися з положенням інструкції. Михайло Григорович, переживаючи за долю розрахунку і всього полку, вночі додзвонився до головного конструктора ракети М. К. Янгеля і пояснив ситуацію. Академік твердо заявив, що на точність ракети це не вплине, хоча краще, звичайно, виконувати  інструкцію.

Командувач армією, його заступники генерали В. Тарасюк, А. Богданов, Г. Осюков, Б. Ханін, а також командири дивізій генерали В. Воробйов, А. Краснощек, Н. Никифоров, Б. Бондаренко, Н.Лапшин, командири частин, завдяки постійному вживанню передових способів виховання і навчання, добилися різкого підвищення дисципліни, порядку і організованості, а у результаті і боєготовності військ армії. У 1967 році очолювана генералом М. Г. Григор’євим ракетна армія за результатами перевірки комісії міністра оборони отримала гарну оцінку і була відмічена в наказі як краща в Озброєних Силах СРСР. У Вінницькій ракетній армії Михайло Григорович став воєначальником оперативно-стратегічного масштабу, здатним керувати одному з найбільших угрупувань Ракетних військ. Він виріс у високоерудованого військового і державного діяча, глибоко і усестороннє оцінювавшого військово-політичну обстановку, приймає оптимальні великомасштабні рішення і що твердо втілює їх в життя.

У квітні 1968 року генерал-полковник М. Г. Григор’єв як один з найавторитетніших і дослідних керівників призначається першим заступником головнокомандуючого Ракетними військами. У круг його обов'язків входили найважливіші питання діяльності Військ, і раніше всієї підтримки високої бойової готовності і розвитку нових зразків ракетно-космічної техніки, показав час, М. Г. Григор’єв успішно впорався і з цими звичайними завданнями, але входження на посаду першого заступника головкому було для нього досить складним. Генерал-полковник Г. Н. Маліновський згадує: «...в особистих бесідах зі мною він не приховував великих особливостей цієї посади, незадоволення багатьма обмеженнями, властивими положенню заступника, і, відповідно, результатами своєї діяльності. Проте в своїй практичній роботі прагнув бути гранично активним і вимогливим до нас — заступникам головнокомандуючого, начальникам управлінь і служб. Це був перехідний період, потрібний був час, аби його «перехворіти». У цьому Михайлу Григоровичу багато в чому допомагала увага головнокомандуючого Маршала Радянського Союзу Н. І. Крилова, який підкреслено зважав на його думку у вирішенні багатьох проблем, що стоять перед РВСП».

Михайло Григорович ніколи не відмовчувався на засіданнях Військової ради. Його думки по даних питаннях завжди були результатом уважного вивчення стану справ. Його принциповість була прикладом для учасників заходів головнокомандуючого. З властивим йому їдким гумором він умів показати, до чого може привести безпринципність у військовій справі. Генерал-полковник М. Г. Григор’єв, працюючи першим заступником головнокомандуючого, постійно знаходився у фокусі найважливіших подій і справ, відчував пульс військ. У виконанні своїх широких функціональних обов'язків прагнув з повним обхватом личити до рішення кожної задачі, не ділив їх на головних і другорядних. Особливе місце займала робота у військах, кожен виїзд ретельно готувався. Не менш результативною була його діяльність по вдосконаленню управління військами із запасних командних пунктів. З усією відповідальністю він керував роботою цілого ряду комісій, що вирішували складні, різнопланові питання діяльності Ракетних військ.

По найширшому колі питань йшли люди до М. Г. Григор’єва, йшли, знаючи, що формального розгляду їх турбот не буде, він зробить все, що в його силах, надасть допомогу порадою і справою. Михайло Григорович завжди тримав дане ним слово, енергійно підтримував всі прогресивні починання і передові ідеї.

Генерал Григор’єв керував випробуваннями і прийомом на озброєння нових зразків ракетної техніки, зокрема ракетного комплексу УРА-100Н. Велике місце в роботі Михайла Григоровича займали питання освоєння космосу на користь Озброєних Сил і народного господарства. Протягом 9 років він був головою державної комісії з випробувань ракетно-космічного комплексу «Алмазу» з орбітальними пілотованими космічними станціями «Салют», керував польотами космонавтів на кораблях «Салют 2 (-3,-5)», «Союз 14 (-15,-21,-22,-23,-24)», заслужено вважався одним з видних фахівців в цій області.

М. Г. Григор’єв мав винятковий авторитет серед видатних конструкторів ракетно-космічної техніки: М. К. Янгеля, В. Н. Чесшея, А. Д. Надирадзе, В. Ф. Уткина, В. П. Макєєва, М.Ф.Решетньова, що цінували його компетентність, порядність, здатність добиватися вирішення багатьох складних питань, перспективних систем, що постійно виникали при створенні.

Роботу випробувань М. Г. Григор’єв любив і глибоко її розумів. Довгі роки його зріла плідна робота як голови держкомісії в оборонній промисловості бралася за зразок. На посаді першого заступника головнокомандуючого РВСП особливо чітко виявлялися основні якості цього чудового воєначальника: високий професіоналізм, чесність, справедливість, доброчесність, батьківська турбота про підлеглих, віра в них і справа, якій віддавався повністю, простота і доступність в спілкуванні. Аби яскравіше показати це, знов звернемося до спогадів соратника М. Г. Григор’єва генерал-полковника Р. Н. Маліновського: «В кінці 60-х років служба звела нас по спільній роботі в апараті головнокомандуючого. До цього наше знайомство обмежувалося участю в загальних заходах за планом головкому. Проте я постійно чув відгуки про Михайла Григоровича від моїх товаришів, що служили в ті роки під прямим командуванням полковника, а потім і генерала Григор’єва. Не пригадаю жодного поганого слова про нього як про командира і людину. Суворий, гранично вимогливий, але справедливий. Ненавидів ледарів, але добре бачив роботяг, і особливо офіцерів з хорошою інженерною підготовкою. Особиста зразковість в праці і службі, вимогливість до себе, уміння слухати і чути підлеглих, всесвітня підтримка своїх найближчих помічників, постійна, непоказна турбота про умови побуту військ і сімей офіцерів, уміння постояти перед старшими начальниками за загальні інтереси це далеко не повний набір відгуків про М. Г. Григор’єва, причому відгуків абсолютно різних років, різних людей, висловлених про нього в незалежному товариському середовищі.

З мого особистого спілкування з Михайлом Григоровичем я б додав його дуже високу особисту організованість в ратній праці, уміння працювати з військовими будівельниками і особливо з промисловістю. Кажучи про особисту організованість, слід зазначити здатність Григор’єва при дуже великому навантаженні не втрачати контролю за дійсним станом справ на більшості ділянок роботи. Ця «чіпкість» М. Г. Григор’єва дуже активізувала працю його підлеглих, що знали, що рано чи пізно до оцінки їх праці командир підійде. Як правило, Григор’єв не «перетягував» за собою перевірені кадри і на новому місці служби уважним чином вивчав отриманий «спадок», виховував нових підлеглих своєю високою вимогливістю, своїм постійно зростаючим авторитетом і довірою, на яку треба було заслужити.

Оцінка ж незадовільної діяльності кого-небудь з підлеглих була суворою, як правило, з великою часткою сарказму, але без приниження. Цікаво, що Михайло Григорович знаходив можливість відмітити позитивні результати в праці в раніше ним покараних підлеглих і умів гласно, особливо підкреслити ці досягнення. А це вже показник великої людської душі такого командира. До сказаного слід додати, що Михайло Григорович завжди прагнув розширювати круг особисто йому знайомих підлеглих, і не лише в штабах і управліннях, але перш за все на робочих місцях, бойових постах — в підрозділах і частинах. При хорошій пам'яті на обличчя і прізвища це робило його дуже обізнаним. Підготовлені йому штабом матеріали для підведення підсумків роботи в частинах і з'єднаннях і розбори проведених учень і тренувань у військах генерал Григор’єв використовував як канву, вкладаючи в оцінку дій військ значну частину своїх особистих вражень, з конкретними фактами і прізвищами. Такі доповіді мало кого залишали байдужим.

Не слід вважати, що приведені вище командирські якості і прийоми роботи були властиві лише йому як командирові. Вони властиві більшості зрілих єдиноначальників, але в особі Михайла Григоровича вони виявлялися дуже яскраво, сповна гармонуючи з його природною допитливістю, безпосередністю і виробленою службою силоміць волі і організованістю в праці.

Однією з сильних сторін характеру Михайла Григоровича було постійне прагнення вчитися. Для нього не мало значення, хто в даний момент його може учити. Його вчителем міг бути і грамотний солдат, і академік. Поважно було те, що ця людина була кваліфікованою в новому для нього питанні. У освоєнні нового йому допомагала тонка спостережливість, велика вимогливість при підборі товаришів.

Не маючи безпосереднього інженерної, а тим більше будівельної освіти, М. Г. Григор’єв попри все вважався знавцем в питаннях техніки і озброєння, добре знався на питаннях технології і економіки капітального будівництва. Не випадково «їдких» питань Григор’єва побоювалися і ми — інженери і військові будівельники.

Поза службою, на відпочинку Михайло Григорович не усамітнювався. Був дуже рухливий, любив жарт, гостре слово, пісню. Умів підтримати компанію, але в цьому  питанні був дуже вибірковий. Багато і системно читав, був цікавим і змістовним співбесідником по широкому колу своїх інтересів в житті».

У 1979 році М. Г. Григор’єв в співавторстві з групою товаришів опублікував популярну книгу про ракетників (вона і названа «Ракетники», ДОСААФ СРСР, 1979 р.). Книга правдиво, широко і конкретно показує історію розвитку ракетної зброї і військ в нашій країні. Багато сторінок книги присвячено героїзму боїв і пам'яті воїнів-ракетників, полеглих у війні і після неї. Зроблена і перша спроба розповісти в доступній формі про службу стратегічних ракетників. Виховне значення цієї роботи особливе актуально в наші дні. Глибоко знаючи РВСП, він, як керівник авторського колективу, вніс великий вклад до створення змістовної воєнно-історичної праці, присвяченої наймогутнішому вигляду Озброєних Сил, службі в яких він присвятив своє життя.

Лауреат Ленінської премії генерал-полковник М. Г. Григор’єв був нагороджений багатьма орденами і медалями, обирався делегатом чотирьох партійних з'їздів, депутатом Верховних Рад УРСР, РРФСР, СРСР.

На закінчення хотілося б привести витримку з останньої атестації М. Г. Григор’єва, підписаною головнокомандуючим РВСП В. Ф. Толубко у зв'язку з переводом його першого заступника на посаду військового радника Групи генеральних інспекторів Міністерства оборони. Хай кожен знавший Михайла Григоровича дасть свою оцінку її вмісту. «За час проходження служби в Озброєних Силах СРСР атестується лише позитивно. Має великий досвід командно-штабної роботи. Володіє високими організаторськими здібностями. Як ракетник вніс великий особистий вклад до розвитку РВСП. Добре знає техніку, неодноразово призначався головою держкомісії по випробуваннях зразків ракетного озброєння і космічних систем. З покладеними обов'язками справлявся успішно. Уміло організовує взаємодію з представниками оборонних галузей промисловості, НДІ, КБ. Вносить великий вклад до підвищення бойової готовності військ і ефективності озброєння. У 1967 році удостоєний Ленінської премії. Товариш М. Г. Григор’єв приділяє велику увагу питанням перспектив розвитку озброєння, наукового супроводу заходів, що проводяться у військах. Багато і з великою віддачею працює у військах. Поступово підвищує свої військово-технічні знання ...вимогливий, принциповий, уважний до людей, має авторитет серед особового складу військ, офіцерів і генералів центрального апарату...».

Обдарованій людині, талановитішому організаторові не завжди супроводив успіх. Проте Михайло Григорович не пасував, знаходив натхнення і підтримку в колективах, якими керував, мужньо долав перешкоди і знегоди, гідно і з честю кріпив боєготовність Ракетних військ і оборонну потужність країни.

Сьогодні Михайла Григоровича вже немає з нами. Жорстока хвороба вбила мужнього воїна в розквіті сил і таланту.

Тисячі людей прийшли в Червонопрапорний зал ЦДСА попрощатися з генерал-полковником М. Г. Григор’євим, патріотом нашої Батьківщини. Його поховали на Новодівочому кладовищі. Проходять роки, але ім'я генерала Григор’єва живе в серцях воїнів ракетників, ветеранів і молодих. Його славні справи продовжують Володимир, Сергій, Олег. Полковник, генерал-майор і майор Григор’єви вірою і правдою служать Батьківщині. Загальний стаж служби в Озброєних Силах династії Григор’євих складає близько 130 років. Щирий уклін і глибока пошана за це бойовій подрузі Михайла Григоровича, матері його синів Вірі Геннадіївні. Генерал М. Г. Григор’єв прожив яскраве і повчальне життя, яке має право назвати подвигом. Він залишив глибокий слід, покликаний етично виховувати молодь, воїнів.

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv