Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

Традиція писати писанки сягає своїм корінням в сиву давнину,
коли людина була неподільною з природою.
В ті часи все навколо було живим і вміло розмовляти.

Щоб вижити середмогутніх стихій, потрібно було матисерце,
чисте, як гірські води, а руку міцну, як гілля дуба,
а щезнати дивовижну мову Всесвіту.
Згодом виникли символи, неначе букви тієї чарівної мови.
Зображуючи їх на стінах печер, посуді таодязі,
люди зверталисядо сонця, вітру, води, землі.
З часом ті послання почали писатинапташиному яйці.
Чому саме яйці? Мабуть тому, що прадавніх людей вражалапоява
з неживого предметанового життя.
І так, не знаючи астрономії, наші предкиперетвориликругле
яйцевмаленьку модель Землі і Всесвіту.
модель з вогненною кулею всередині...
Що це? передбачення? А може вони знали світобудову?
Так, вони були мудрими, і тому змогли поєднати Християнство,
як ідею спасіння душі від мороку,
з найсвітлішими образамиминулого. Так виникла писанка -
символ нового життя, воскресіння Бога,
і відродження природи. Відтоді кожне творіння писанки, -
нібипробудження-перетворення засніженої, замерзлої землі
в яскраву, весняну, радісну.
Хочете навчитися таємного письма, і водночас допомогти
силамдобраі світла поборотихолоді темряву?
Тоді сміливо перегортайтесторінку.

НАПИСАТИ  ПИСАНКУ
ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ
Для людини, не обізнаної з секретами розпису писанки, може здатися, що справа ця складна, і під силу лише тому, хто гарно малює. Не бійтеся, спробуйте, і ви неодмінно досягнете успіху. Запам'ятайте, писанку пишуть не руки, а душа. Тобто, найголовніше - налаштуватися на відповідний настрій. Наші предки завжди молились перед будь-якою роботою і тому в усьому були майстрами. А що таке молитва? Це коли забуваєш всі незгоди, пробачаєш образи, відкидаєш погані думки. Тільки очищена від всього зайвого свідомість здатна відчувати і творити.
Яєчка
Підготуємо яєчка - курячі, гусячі, або качині, але обов'язково з чистою і гладенькою шкарлупкою. Якщо до Великодня кілька днів, пишіть по варених яйцях. Такі писанки будуть лежати у святковому кошику поруч із паскою. Коли свято нескоро (писанки пишуть впродовж усього посту), для роботи потрібні видуті яєчка. З них потім можна зробити гарні обереги і подарувати близьким до свята. Видувають яєчка так: кінчиком ножа знизу яйця просвердлюємо маленьку дірочку, потім великим шприцом над мисочкою обережно вдуваємо всередину повітря. Тиск, що утворився, почне виштовхувати назовні вміст яйця. Не поспішайте, щоб яйце не тріснуло! Так продовжуємо до тих пір, поки жовток і білок не витечуть у миску. Тепер потрібно промити шкарлупку всередині водою. Для цього напустіть в неї води, покалатайте і видуйте.

Ззовні промийте шкарлупку слабким розчином оцту. Він знежирить яйце, що дасть змогу фарбі рівномірно, без плям покривати писанку.
Писачок
Для писання писанок найкраще придбати інструмент, зроблений майстром. Але писачок можна виготовити і самотужки. На фото ви бачите два види писачків. Той, що зліва, робимо з консервної бляшанки за такою викройкою.
За допомогою круглогубців скручуємо лієчку, слідкуючи, щоб шов був добре завальцьований, інакше розплавлений віск може витекти і капнути на яйце, зіпсувавши малюнок. Держачок до писачка потрібно зробити заздалегідь. Для цього беремо тонку гілочку, найкраще з ліщини, знімаємо кору і відрізаємо паличку довжиною 10-12 см. Потім розщеплюємо паличку, відгинаємо хвостик біля основи лієчки і вставляємо його в розщеп, міцно примотуючи тонким дротом. Дріт не тільки триматиме лієчку, а ще й не дасть держачку обгоріти на свічці.
Писачок другого типу виготовляємо так: з мідної бляхи товщиною 0,2 - 0,4 мм вирізаємо маленький трикутник. Обрізаємо в нього кінчик і заокруглюємо низ. Так само за допомогою круглогубців скручуємо лієчку. Беремо паличку, за сантиметр від краю робимо дірочку, а потім старими ножицями розсвердлюємо її так, щоб лієчка міцно зайшла всередину, виглядаючи на однакову відстань з обох боків. Міцно перев'язуємо тонким дротом. Писачок готовий.

Фарби

В давнину люди самі робили барвники: чорний із сажі, коричневий з кори, жовтий з цибулиння. Зараз найзручніше користуватися харчовими барвниками. Фарби розводять так: три пакетики барвника засипте в півлітрову банку і залийте кип'ятком, але обережно, поставивши всередину ложку, щоб банка не тріснула від високої температури. Коли фарби трошки прохолонуть, додайте до них по ложці оцту.
Для роботи також потрібні: олівець, гумка, свічка, сірники, бджолиний віск, серветки і лоток для яєць.
ПОЧАТОК РОБОТИ

Давайте спробуємо разом написати одну з найпростіших писанок. Візьміть яйце. Олівцем легенько намітьте ті лінії, які на малюнку є білими. Вони становлять основу орнаменту. Спочатку потрібно поділити яйце на чотири частини поздовж. Потім робимо поперечний пояс. Вийшло вісім трикутничків. Помітьте в них центри і проведіть лінії до кутів. Якщо потрібно, можна користуватися гумкою, але дуже обережно. Намалювали? Тепер запалимо свічку і візьмемося до...

ПИСННЯ ВОСКОМ І ФАРБУВАННЯ

Візьмемо писанок і покладемо до нього маленький шматочок воску. Потім нагріємо лієчку на свічці, поки віск не розтане. Тепер знімемо краплю з носика писачка об підсвічник, чи серветку і спробуємо намалювати лінію на папері. Коли виходить рівномірна лінія, можна починати писати на яйці. Зараз пишемо по лініях, намічених олівцем. Не бійтесь, коли в кінці роботи з писанки зняти віск, слід від олівця зникне. Час від часу необхідно знову підігрівати писачок. Це дозволить підтримувати постійну температуру воску. Добре розігрітий віск дає рівну, гарну лінію. Перегрітий - робить товсту лінію і може капнути на яйце. Коли ж писачок нагрівати недостатньо, лінія буде тоненька, нерівна, віск слабо проникатиме в шкарлупку і під час роботи може злущитися, зіпсувавши малюнок. Не забувайте періодично потрохи підкладати до лієчки віск.

Буває, що віск в лієчці є, а писачок не пише. В такому випадку лієчку треба нагріти та легенько прочистити тонкою голкою від сажі і дрібненьких смітинок, що інколи трапляються у воску.

Якщо пишете по видутому яйці, перед тим як його класти в банку з фарбою, крапелькою воску закрийте дірочку, щоб рідина не потрапила всередину.
Спочатку фарбуємо в найсвітліший - жовтий колір. Повне яйце зануриться саме, видуте потрібно притримувати ложкою.
Коли колір стане достатньо насиченим, дістаємо яйце і легенько загортаємо у серветку, для того, щоб зібрати залишки фарби. Наше яєчко стало жовтим, а під воскові лінії фарба не потрапила.

Після того, як яйце повністю висохне, за таким самим принципом продовжимо роботу - замалюємо воском пелюстки, вони в нас будуть жовтими
Покладемо яйце в наступну - оранжеву фарбу. Найголовніше - завжди дотримуватися цієї послідовності - фарбувати яйце від світлішого до темнішого кольору.


Далі замальовуємо центри квіточок, вони в нас мають бути оранжевими.
Тепер можна класти яйце в червону фарбу.

На червоному яйці ставимо цяточки, вони залишаться червоними.


Після цього занурюємо яйце в найтемнішу -синю фарбу.
Наша писанка майже готова. Залишилось найцікавіше - зняти віск і побачити результат своєї праці

ЗНЯТТЯ ВОСКУ -
Легенько нагріваємо писанку на полум'ї свічки і витираємо розплавлений віск серветкою. Якщо яйце видуте, насамперед звільняємо отвір, бо від високої температури повітря всередині розширюється, і писанка може тріснути. Тримати писанку потрібно не над вогнем, а трошки збоку, щоб яйце не закоптилося.

Наша писаночка готова.
Зрозуміли технологію воскового розпису? Правда, не так складно, як здавалось відразу? Тепер, ви зможете самотужки скопіювати традиційні узори, а ігодом, досягнувши майстерності, навіть створювати власті. Але для цього потрібно вивчити значення чисел, кольорів символів. Саме про це - наша наступна розповідь.

ТАЄМНИЦІ ПИСАНКИ

ПОДІЛ ПОВЕРХНІ ЯЙЦЯ —
Зловити сороку -
морока,
а сорок сорок -
сорок морок.
Пам'ятаєте дитячі скоромовки, в яких іживають числа? А казки, в яких неодмінно присутні або три царства, або три
сестри? Для наших предків числа оули священними, у кожно­го було своє значення і своя сила. Тому поділ поверхні яйця на певну кількість частин і стале повторення деяких елементів не

Поділ на два передавав уявлення про два світи.
На три ділили найчастіше по вертикалі, так позначали три небесних сфери.
При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу.
Класичний поділ півсфер на чотири частини, кожна з яких поділена на три, передає уявлення про чотири пори року з трьома місяцями.
За іншими уявленнями світ ділився і на шість сторін. Таку просторову орієнтацію передає шестикутна зірка.
Досліджуючи писанки, вчені висловили здогад про те, що в давнину існував восьмирічний календарний цикл. У народній міфології небо має вісім сфер - "облоків": сім синіх, а восьме червоне, на якому сидить сам Бог.
Дуже цікавий поділ на сорок частин, так звані сорококлинці. Кожен клинець позначав якийсь вид людської діяльності або явище природи, а в християнському баченні - сорок днів посту.
СИМВОЛИ
При поділі яйця утворюються поля різної форми і величини. Вони становлять основу для розміщення елементів орнаменту. Кожен із таких знаків прийшов до нас із глибини віків, проте більшість із них можна прочитати, бо навіть дуже дивні знаки в своїй основі виражають близькі і зрозумілі нам предмети. Ми, як і наші давні предки, радіємо першим весняним листочкам, зачудовано слухаємо спів жайворонка, милуємося плином ріки.            Щоб висловити вічне, наші предки створили символи. Давайте розглянемо найголовніші з них.
Сонце
Життя давніх людей було дуже складним. Важко було пере­жити холодну зиму, дочекатись нового врожаю. Прихід довгож­даної весни сприймався як народження нового сонця, визво­лення небесного світила від сил темряви. Тому із символом сонця пов'язано все найкраще, що є в людському житті. Серед язичницьких богів Дажбог - сонячний бог - був одним із голов­них. У християнстві сонце також стало символом Бога, оскіль­ки Бог - це світло.

Хрест

Один із сонячних знаків, символ всесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року. Походить від схематичного зображення птаха, в давнину сонце уявлялось птицею, що летить по небу. У християнстві хрест - символ страждання, смерті й воскресіння, яким церква все починає, благословляє і освячує.

Триріг, або триніг
Один із найстаріших символів сонця, а також знак святого числа "три".

Свастика, сварга, або ламаний хрест

Знак святого вогню, - сонця і вічного руху. Один із найстаріших знаків узагалі. Найперші його зображення знаходять на виробах первісних мисливців, а - це близько тридцяти тисяч років тому! За народними уявленнями сварга провіщала добро і захищала від темних сил. Різновиди свастики широко використовуються не лише у писанкарстві, а й у вишивці, кераміці, різьбі по дереву.  

Ружа, рожа, розета, зірка

Символізує сонце і вранішню зорю. Містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню

свастики. В народній символіці незмінний символ любові. Подарувати писанку з ружею означало освідчитися в коханні.

Безкінечних, або кривулька

Знак однієї з найголовніших стихій - води. Будучи необхідною для всього живого, вода водночас могла бути злою і невблаганною в час весняної повені.

Дивуючись силі і невпинності води, І наші предки її знаком позначали віч-I ність


Змій
Зображення змія - спіраль - дуже подібне до знака води -безкінечника. І це не дивно, оскільки за давніми віруваннями змій був володарем земних вод, богом прадавнього океану - хаосу, з якого постав світ. Змієві приписували безсмертність, мудрість і лікувальну силу.

Грабельки, гребінці,трикутнички з гребінцями

Належать до символів, що пов'язані з водою. Зображають хмари і дощ. Писанки із грабельками писали в посуху, гадаючи, що написавши цей знак, можна викликати довгожданні небесні води.

Олень
Символ достатку, багатства. Існує ще з часів первісних мис­ливців, коли м'ясо цієї тварини було основною їжею, шкіра була потрібна для пошиття одягу й спорудження житла, а з кісток та рогів виготовляли зброю і прикраси. В народній мі­фології небесний олень на своїх рогах несе сонце.
 
Кінь
Символ коня також пов'язаний із поклонінням сонцю. За древніми переказами сонце іде небом на колісниці, запряженій огненними кіньми. В християнстві кінь - образ безстрашного віщуна віри, нестримного, готового до самопожертви.

Птах
Символ зародження життя, родючості, приплоду, достатку, напівземна, напівнебесна істота. Півень вважався провідником Божого сонця й сторожем проти зла, голубки - символом лю­бові, вірності і злагоди. У християнстві птах - символ вознесін-ня до Бога.

Качині лапки,   
Божа ручка, рукавичка, дідові пальці
Пташиний слід також був оберегом, як відбиток руки язичницько­го Бога-Сонця, яке, як ми вже розповідали, в давнину асоціювалося з птахом. Подібні знаки символізували владу, заступництво, цілісність -все те, що пов'язувалося з пошаною до руки.

Дерево життя, або вазон
За народними віруваннями, посеред раю стоїть велике дерево - Дерево Життя. Воно покриває собою весь рай, має листя й плоди всіх дерев. Саме на ньому знаходяться три брати -Сонце, Місяць і Дощ, або їх християнські заступники - Господь і святі Петро і Павло. Позначає вісь всесвіту, яка з'єднує в собі три світи - підземний, земний і небесний, так звані казкові "три царства". Символ природи, що вічно оновлюється.
Дерево життя символізує також розвиток роду - батько, мати і дитина. Тому, як правило, дерево має три гілочки. У християнстві - символ Божої мудрості.

14

•    Сосонки, смерічки, ялинки  

Вважаються символами вічної молодості, здоров'я, росту і безсмертя.

Дубове листя
Дуб в українських традиціях завжди асоціювався з силою і могутністю. Дубове листя - улюблений мотив у вишивці чоловічих сорочок.
За дохристиянськими віруваннями, світовим деревом був саме дуб. В дуба найчастіше влучає блискавка, а тому він - ще й символ Божого грому.

Калиновий цвіт, виноград, явір..
Усе розмаїття живої природи знайшло своє відображення в орнаментиці писанки. Кожен знак відшліфовувався руками майстрів протягом віків, набуваючи досконалої форми. Незмінним залишався його сенс, з одного боку мудрий і таємничий, а з іншого - простий, як сам предмет. Саме в цій неподільній єдності протилежностей і полягає будова Світу.

СИМВОЛІКА КОЛЬОРІВ
Найдавніші писанки були звичайно одного кольору. Згодом виникли багатоколірні писанки, в яких застосовувались різноманітні природні барвники. Такі фарби, на відміну від сучасних, мали приємні м'які відтінки. Але колір в писанці з'явився не лише заради краси, а й отримав своє символічне значення, походження якого не випадкове.
Жовтий, золотистий, оранжевий кольори впливають на людину подібно до сонячного проміння, дають радісний, світлий настрій. В писанці означають тепло, надію, небесні світила, врожай в господарстві.
Червоний колір мабуть є найбагатозначнішим. Недаремно в народній мові він зблизився з поняттям красивого, слова "красний" - "гарний" стали взаємовідповідними. Червона барва символізує добро, радість життя, для молодих - надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню.
Зелений колір означає весняне пробудження природи, надію на гарний врожай.
Блакитний - небо, повітря, а також здоров'я.
Бурий, коричневий - землю і її приховану життєдайну силу.
Чорний колір - колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що та­ке світло. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.
Багатоколірна писанка є символом родинного щастя, миру, добробуту. Темні писанки писали на проводи, як вираз поваги до тих, хто відійшов у інший світ.

ПРИКРАСИ-ОБЕРЕГИ
Існує давня легенда про силу писанки: "Колись в холодному вогкому яру, по­серед карпатських гір жив злий дух ПЕ-КУН. Коли заходило сонце, Пекун виби­рався зі свого яру і полював на людські душі. Що він тільки не робив, щоб пере­манити душу на бік зла! Одних лякав своїм страшним виглядом, інших зваблював зо­лотими дукатами. Але найбільше він лю­бив малих дітей. Якось напередодні Вели­кодня, нечистий мандрував світом, робля­чи свої злі справи. У селі, неподалік Коло­миї,   Пекун  побачив  маленьку дівчинку, що малювала писанку. Зрадів нечистий і кинувся чаклувати.
Старався-старався, але нічого не зміг заподіяти дитині. Дівчин­ка так захопилася роботою, що навіть не помітила страховись­ка. Розгнівався Пекун! Вирвав писанку з дитячих рук і помчав до своєї схованки. Дитина плакала, а нечистий радів. Кинувся трощити писанку ногами, аж раптом зі шматочків побитої пи­санки утворились ланцюги і почали обмотувати злого духа. Спробував Пекун вирватись із полону, але чарівні ланцюги міцно обвили змія і прикували до дна його ущелини.
З того часу нечистий не може покинути свого яру. Дванад­цять ланцюгів намертво тримають його. Лише слуги - малі чор­тенята - навідуються в світ і приносять вісті. "А чи пишуть лю­ди писанки, чи живуть у злагоді?" - розпитує він слуг. Якщо на світі панує зло, і новини втішні для чудовиська, слабшають кайдани, радіє нечистий, чекає на свободу. Коли ж навпаки на землі панує мир, а люди пишуть писанки, ланцюги міцнішають і Пекун ричить від безсилля. Чекає він, коли люди пересва­ряться між собою, перестануть писати писанки. Тільки тоді не­чистий зможе звільнитися."
Для нас це більш подібне на казку, а ось наші предки справ­ді свято вірили в силу писанки. За їхнім уявленням, маленьке розписане яєчко було здатне приносити удачу, оберігати від зла. Писанки, видуті і нанизані на нитку, вішали під образами, щоб у хаті панувала злагода; в хліві, щоб ніхто не зурочив ху­добу.

 

Давайте і ми спробуємо виготовити оберіг. Найпростіше зробити китичку і нанизати на неї писанку. Можна одну, а можна і декілька. В композиції, розміщеній на звороті обкла­динки, використано аж сорок одну писанку. Сорок писанок внизу символізують сорок днів посту, а писанка із сонечком вгорі - день світлого Воскресіння.

А ось ця диво-птаха зроблена із соломи. Як і справжня, вона має всередині яйце. Здається, от-от полетить до сонця...

Хіба зможеш зробити, чи навіть помислити лихе, коли по­стійно на виду така краса? Бачите, ми відкрили ще одну таєм­ницю писанки.

СЛОВО ДО БАТЬКІВ

Писання писанок - дуже цікаве за­няття, воно не лише виховує в вашій дитині художника, майстра, творця, а й дає урок добра і любові.
На жаль, дорослі мають багато справ і не завжди можуть приділити годину-другу, щоб написати писанку разом із дітьми. Але спробуйте знайти хвильку, щоб виготовити писачок, розвести фарби, організувати робоче місце. Навідуйтесь час від часу до малечі, запитайте, чи все добре, поправте малюнок, зроблений невмілою рукою, заспокойте в разі невдачі. Дітям молодшого шкільного віку взагалі можна писати писанки лише під нагля­дом дорослих, оскільки вогонь свічки, розплавлений віск і фар­ба можуть наробити не тільки шкоди, а й біди! Щоб не було проблем, розташуйте робоче місце там, де розсипаний віск, чи розлита фарба не зроблять значної шкоди. Якщо на підлозі ле­жить килим, його краще накрити старою доріжкою. Стіл за­стеліть клейонкою або скатертиною, яку не шкода. Подбайте, щоб на столі не було нічого зайвого. Поставте поруч ящик чи відро для сміття. Банки з фарбами найкраще розмістити на під­носі, застеленому ганчіркою. Після закінчення роботи відразу накрийте їх кришками, а писачки, свічки і віск заховайте у ко­робку.
Не варто одягати дитину для занять писанкарством у новий, або світлий одяг, тому що забруднитися під час роботи дуже легко. Якщо дитина все-таки поставила пляму, - сильно її не сваріть, - сучасні пральні засоби легко впораються з харчовими барвниками. Вивести віск, який потрапив на одяг, також не складно: візьміть чистий лист паперу, покладіть на воскову пляму і легенько пройдіть по ньому гарячою праскою. Але будь­те обережні, синтетичні речі можна прасувати лише при ниж­чих температурах, а деякі тканини не можна прасувати взагалі!
Якщо виконувати ці прості поради, ніякі прикрі несподіван­ки не зіпсують тієї неповторної атмосфери, яку створюють ме­рехтіння свічі, запах воску і дивне перевтілення маленького білого яєчка в Яйце-Райце.

РУЖА


Клінчаста

КЛИНЧАСТА


МЕТЕЛИКИ

Вітрячки


 КРАПАНКА

ПЕРЕРВА

КОЛОСКИ

Безкінечність

Андрій Бондарук

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 63 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист