Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

Казкотерапія

 

Всі ми бачимо, як сприймають чарівну казку діти: мовчки і зачаровано, не обговорюючи і не критикуючи.

За казковими образами стоять символи колективного несвідомого. Ці ж символи зустрічаються в міфах, релігії, іноді у снах. Мова символів не є "міфом" або "маскуванням" - це природна мова нашого несвідомого, тоді як слова - мова нашої свідомості. 

Казка для дитини, як і сновидіння для дорослого, - міст між свідомістю та несвідомим і допомагає йому будувати своє "Я", свою свідому частину в гармонії з несвідомим.

            Хаотичні, не підлягають раціональному вираженню почуття, казка перетворює з потрійні метафори. Наприклад, почуття маленького хлопчика до свого батька. Це кохання, коли батько з ним ласкавий; ненависть, коли батько на нього сердиться; ревнощі, коли мама обіймає батька. Так хто ж його батько? Добрий і справедливий володар? Або злодій? Або викрадач матері? У казці є король-батько, щоб його любити, і “Кащей Безсмертный”, щоб його боятися, і це підказка дитині: батько може бути добрим королем, і тоді його можна любити, а може бути “Кащеем”, викрадачів мати, і тоді його можна боятися і ненавидіти.

Усвідомлення своїх негативних почуттів - перший крок до управління ними. Другий крок - програвання їх, і тут теж може допомогти казка. Гра в казкового героя або в казкового лиходія і є управління своєю агресією. Крім того, гра на злочинця, то є можливість бути поганим "навмисно", а потім знову стати добрим, показує дитині, що після того, як він зробить помилку або надійде погано, він знову може стати добрим, що він не залишиться поганим назавжди. 

Необхідно звернути увагу на наступний момент.

Дитина, слухаючи, повторюючи або вигадуючи оповідання і казки, дає волю своїм почуттям, виливає дозу природного агресивності. Деякі розповіді викликають у нього страх, але це страх, замішаний на задоволенні і порушення. Неправильно вважати, що дитина захищена від подібних емоцій. Навпаки, бажання епізодично згадувати похмурі і розбурхують уяву ситуації - ознака гарного психологічного здоров'я. Насторожувати мають лише надмірності. Або, навпаки, постійний відмова слухати розповіді, що містять елементи тривоги і занепокоєння, може бути ознакою порушень. Відхід від складних ситуацій в житті - це завжди ознака невпевненості і страху, і якщо страх не є наслідком реальної загрози, то тут можна говорити про певне порушення в душевному стані дитини.

Зараз багато пишуть про статево рольової ідентифікації. Як дитині розібратися як повинен поводитися чоловік, а як жінка, якщо часто мамин стиль поведінки - маскулінний, а татів - фемінний? І в цьому питанні дитині здатна допомогти казка. Адже у казках тип поведінки героїв-чоловіків завжди маскулінний, а жінок - фемінний.

І ще одна важлива роль казки: слухаючи її, дитина ідентифікується з головним героєм, і те, що герой казки - наймолодша дитина, сприяє цієї ідентифікації. Дія казки починається з того, що герой опиняється в небезпечному становищі і нікого рідних немає поруч. І герой завжди перемагає, тому що він не біжить від небезпеки, максимально включається в ситуацію і діє адекватно їй. Проживання небезпечної ситуації в своїй уяві зменшує страхи дитини, підвищує його впевненість у собі і допомагає йому в житті діяти, зосереджуючись на ситуації, а не на своїх негативних емоціях.

Часто причина тяжких переживань дитини - це проблеми, пов'язані з його дорослішанням, народження другої дитини, конфлікти в родині і багато іншого. дається, що це - кінець, але герой казки проходить через смерть і відроджується "краще колишнього". Смерть героя казки - це символ "кризи зростання", а щасливий кінець казки символізує перемогу в цих психологічних боях і можливість дорослішати.

Таким чином, сила психотерапевтичної дії казки очевидна.

Казка близька дитині за світовідчуттям, адже у нього емоційно-чуттєве сприйняття світу. Йому ще не зрозуміла логіка дорослих міркувань. А казка і не вчить напряму. В ній є тільки чарівні образи, якими дитина насолоджується, визначаючи свої симпатії.

У казці завжди є чітка межа: це - Добро, а це - Зло, цей персонаж - поганий, а цей - хороший. І маля дізнається, що Кащей обов'язково буде переможений і добро переможе. Це упорядковує складні почуття дитини, а благополучний кінець дозволяє повірити в те, що в майбутньому і він зробить щось добре.

Казки дозволяють дитині піти від нудьги повсякденного життя, відчути незвідане, пережити емоційний струс.

Уява, як активна діюча сила, дає простір творчим здібностям дитини. Це - джерело веселощів. Дитині важливий не практичний результат фантазування, а сам процес творчості, від якого дитина відчуває задоволення, як від самостійної душевної діяльності.

Для більшості дітей метафора - це така знайома реальність, адже дитинство виткане з казок, мультфільмів, казкових кіно героїв, саме вони мають найбільший вплив на душу дитини.

Усні оповідання для дітей - не нова і не єдина форма дитячої терапії, але особливе поєднання прийомів при творі таких розповідей може дати дивовижні результати. Співпереживаючи, дитина легко занурюється в свій внутрішній світ, створити який допомагає терапевт своєю історією, що представляє складне сплетіння спостережень. Навчальних навичок, інтуїтивних підказок і ціле покладання. В результаті дитина отримує цінний і важливий посил, що стимулює його неповторні асоціації та переживання.

Безпосередність реакцій найкраще вдається дітям. Без зайвих над розказаної історією, вони просто пірнають у неї з усією безмежжя своєї уяви. Наведене в дію, воно і є основним перетворив і лікувальним фактором: "Метафора розпалює уяву дитини, перетворюючи його на джерело сили і самопізнання"

Для того щоб "включити" уява, потрібно створити проблемну ситуацію з великим ступенем невизначеності, коли вихідні дані важко піддаються точному аналізу.

На відміну від дорослого, дитина не вміє ще управляти ні своєю уявою, ні своїми емоціями, слабка у нього і критика до проявів того й іншого. Бідність уяви дорослих пов'язана з зайвим закріпленням звичних зв'язків, з їх стереотипністю. Діяльність уяви в дитинстві все-таки інтенсивніше, і місце уяви в психічному житті дитини значніше, ніж у житті дорослого.

З цим особливим значенням уяви для життя дитини пов'язана всім відома тяга дітей до всього фантастичного, любов до казок і неймовірних історій. Дитина стихійно тягнеться до того, що може дати нові прийоми фантазування, що допомагає легше розрізнити, що "по правді", а що "навмисно", легше встановити межу між вигадкою і дійсністю. Слухаючи небилиці, переживаючи їх, дитина в той же час поступово виховує в собі критика.

Уява - це внутрішній світ дитини, природжений, природний процес, за допомогою якого дитина вчиться розуміти навколишній світ, наповнювати його сенсом. У нормально розвивається дитини уяву є генетичною, біологічною функцією з налагодженим механізмом своєчасного виходу зі стану фантазії. Нормальній дитині властиві два види гри уяви: наслідування, коли дитина відтворює дії обраного ним персонажа, і ігри "навмисно", тобто уявна або символічна гра, коли якийсь предмет перетворюється на щось далеке від його первісного призначення. Інакше кажучи, предмет з вельми обмеженим реальним змістом служить трампліном для безмежного польоту дитячої фантазії та образного мислення. Цей вид "дитячої метафори" вносить свою лепту в безперервний процес пізнання світу дитиною. Все, що дитина дізнається, відразу лягає в основу його ігор або оповідань, які у свою чергу, допомагають засвоїти знову виявиться.

Казкові фантазії дитини надають педагогічним зусиллям дієву допомогу; одночасно вони роблять можливим глибоке проникнення у внутрішнє життя фантазії, з урахуванням якої свідома поведінка стає більш зрозумілим і завдяки цьому доступним для впливу.

Психологи, педагоги, психотерапевти дедалі більше використовують розповідь - казку, притчу, міф - у своїй роботі. Саме контекст професійного використання методу надає йому остаточний зміст і визначає результат. В одному випадку ми маємо справу з дійсно потужним впливом, в іншому - просто однією з багатьох технік, а в третьому терапевтична метафора і казка залишаться симпатичними прикрасами, що також непогано і чимало.

Відмінною рисою тут є методологічна простота використання казки у повсякденному психологічній практиці при глибокому теоретичному обґрунтуванні. Ця простота приносить відмінні результати, допомагаючи дитині вибратися з утруднень.

 Казки народів світу:


Азербайджанские
Армянские
Еврейские
Литовске
Немецкие
Русские
 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 100 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист