Інститут Україніки

Головне меню

Фотопроект М. Матуса

Семейный альбом 1893 - 1957

Карта проїзду

 

БІОГРАФІЯ:

Омельченко (Козлова) Олеся Олексіївна народилася 19 січня 1952 року в сім’ї хлібороба Олексія Тимофійовича Омельченка, в селі Військовому Солонянського району Дніпропетровської області. У 1959 році маленька Олеся пішла до Військової середньої загальноосвітньої школи, а в 1969 році закінчила її з відзнакою.

У 1970 році Олеся Олексіївна вступила до Дніпропетровського державного університету на історико-філологічний факультет. Вчилася із захопленням. Брала участь у капелі бандуристів при Палаці студентів ім. Ю. Гагаріна, стала лауреатом республіканського конкурсу-огляду художньої самодіяльності у Києві; приймала участь у роботі образотворчої студії, театрального гуртка при Будинку вчителя, займалася спортивною стрільбою, встигала робити і радіо- та телепередачі. Очолювала університетську літстудію «Гарт». У так звані «часи застою» Олесю, як і багатьох інших літстудійців студії «Гарт», переслідували за націоналізм, ім’я якому у сьогоденні – любов до рідного народу і України. Свою сміливу громадянську позицію вона довела у дипломній роботі «Партійність позиції письменника та об’єктивність відображення дійсності на основі аналізу творів П. Загребельного «З погляду вічності» та В. Бабляка «Жванчик», на сторінках якої торкнулася проблеми русифікації. З цієї ж причини молоду талановиту письменницю, не зважаючи на те, що вона вже пройшла творчий конкурс на заміщення посади редактора дитячих телепередач на Обласному телебаченні, не взяли на роботу після дзвінка відданих «ідеям доби» осіб.

В 1975 році Олеся Омельченко закінчила Дніпропетровський державний університет, а в 1978 році -- навчання на Центральних Республіканських заочно-стаціонарних курсах іноземних мов у м. Києві.

Особливо велику надію щодо розквіту таланту Олесі, висловлювали заслужений діяч мистецтв України, літературознавець, перекладач Володимир Якович П’янов, професор, академік, літературознавець, зав. кафедрою української філології театрального інституту ім. Карпенка-Карого Микола Пилипович Пивоваров, поети Микола Вінграновський, Любов Голота, Михайло Чхан, Марія Зобенко, Віктор Корж, Ігор Пуппо, Сергій Бурлаков та багато інших.

З 1980 по 1985 роки навчалася романо-германської філології у Харківському державному університеті.

29 травня 1997 року Олесю Омельченко прийняли до Національної Спілки письменників України, а у 2002 році – стала Членом Національної Спілки журналістів України.

За фахом – поет. Пише вірші, поеми, фантастику, драми для дорослого читача, вірші, казки – для дітей. Пише також гуморески, як віршовані, так і у прозі, оповідання, нариси, байки, повісті, статті для газет, досліджує історію рідного краю. Захоплюється астрономією, фізикою, медициною, парапсихологією, історією. Малює. Грає на бандурі. Знає німецьку, польську, чеську, російську мови.

Друкувалася переважно у поетичному жанрі. Вірші почала писати у 4 класі. Перший вірш надрукували, коли дівчинка ходила у 6-й клас, у районній газеті «ВПЕРЕД».

У 1967-68рр. вірші юної поетеси друкувалася російською мовою у міській газеті м. Верхня Салда Свердловської області (газета Салдинский робочий»), де в той час гостювала у родичів. В республіканській періодиці почала друкуватися з 1973 року у журналі «Україна», колективному збірнику «Повноліття».

За рік до вступу в Дніпропетровський держуніверситет працювала старшою піонервожатою Правлівської 8-річної школи, а також водночас викладала там співи, хімію, алгебру у 8 класі, німецьку мову у вечірній школі.

Після закінчення університету працювала два роки кореспондентом багатотиражної газети «Трибуна будівельника» тресту «Дніпроспецбуд».

З цієї ж причини інакомислення її перша поетична збірка «Зачарований обрій» побачила світ не у 1975 році, як було заплановано у видавництві «Промінь», а в 1984 році. І то з багатьма редакторськими виправленнями. Друга велика книга поезій та поем Олесі Олексіївни - «Присвячую себе...» вийшла за рахунок спонсорів у 1993 році.

У 1999 р. виходить книга (драма-феєрія) «Полум’я Любові”, у якій порушуються проблеми незнищеності краси і справжнього кохання, одвічного протистояння добра і зла, здатності на самопожертву заради Любові.

У книзі «Адам і Єва», до якої увійшли фантастична драма у віршах «Зорія» та драматична поема «Адам і Єва» (2001 р.), порушуються морально-етичні проблеми, пов’язані з існуванням людини, людства в цілому. Цитата із дослідження Марії Зобенко, лауреата премії ім. О. Гончара: «Олеся Омельченко відкрилася нам як майстриня складного драматургійного матеріалу...Високу наснагу дарує поетеса своїм незвичайним твором, сягає гуманістичного пафосу-застереження («Зорія»), а ліро-епічна поема «Адам і Єва» -- це поетичний водоспад, каскади чистого могутнього світла, що то веселково, граційно грає на сонці, то запаморочує погляд темними вирами стихії і невпокореними бурунами, куди зірватися – і вже не випливеш... Її трактування сучасне, соціально загострене, психологічно точне...Поетеса вправно типізує картини навколишньої дійсності, сімейного житття-буття сучасників. Вона володіє версифікаційною «технікою», пластикою перевтілень...» (ж. «Вітчизна», №5 – 6, 2002).

У 2006 році у видавництві «Дніпрокнига» виходить нова книга поезій письменниці, поем, уривок із роману «Дивограй» - «Вселюбов».

У передмові до поетичної добірки письменниці, у журналі «Борисфен», Василь Перетятько писав: «Номенклатура виховала своїх придворних поетів, дарувала зірки, всілякі звання. І вони вірно їй служили залежно від здібностей і хисту. А талант завжди прагне волі, духу, помислів, вчинків. Серед таких імен – ім’я Олесі Омельченко. Вона всотала з молоком матері волелюбність, гордість національного духу, закоханість у рідне слово...».

Твори Олесі Олексіївни по кілька разів на рік з’являються у різних українських та російських часописах, виданнях, колективних збірниках, антологіях без будь-яких рекомендацій. Харківський композитор Микола Ведмедеря, прочитавши вірші для дітей у журналі «Дошкільне виховання», запропонував співпрацю пані Олесі. То ж згодом у книзі для дітей «Скажи на мене: зірочка» ( 1996 р.) з’явилося кілька пісень на музику харків’янина. Казочку у віршах «Зайчик і Козлик» Микола Олексійович також поклав на музику, створивши цікаву дитячу оперу. На жаль, поставити її, як і видані пізніше віршовану драму-феєрію «Полум’я Любові” та фантастичну драму «Зорія», що завоювали неабияку популярність, поки що не вдалося. Щоправда, Харківський театр юного глядача міг би взятися за їх постановку, але не було фінансової підтримки.

З 1977 по 1985 роки працювала викладачем української літератури та німецької мови у механіко –металургійному технікумі м. Дніпропетровська.

З осені 1985 року - на педагогічній роботі у школах міста, а з 1991 року працює вчителем української мови та літератури, німецької мови у рідній Військовій середній школі Солонянського району Дніпропетровської області. Вчитель вищої категорії. Керівник літературної студії школи «Віконечко», вихованці якої щороку посідають призові місця не лише у районі, області, Україні, а і у Міжнародних конкурсах літературно обдарованих дітей. Олеся Омельченко - член творчої групи вчителів іноземної мови району, керівник Пресцентру школи та Солонянського району, керівник «Євроклубу», член Асоціації українських германістів інституту ім. Гете при гірничій академії у Дніпропетровську.

У 2007 році, на святкуванні ювілею письменниці, у палаці студентів ім. Гагаріна, поет Віктор Корж констатував: «Її творчість потрібно було вивчати ще 20 років тому...». А Володимир Якович П’янов у своїй привітальній телеграмі зазначив, що “вже на сьогодні Олеся Омельченко внесла своєю творчістю неповторні сторінки у скарбницю української сучасної літератури». Про це ж говорили і професори Дніпропетровського та Запорізького університетів - Нінель Іванівна Заверталюк та Ольга Дмитрівна Турган, доцент Тамара Якимівна Токар. Впродовж 15 років мою творчість вивчають у школах області, у ДНУ, про неї написано багато рецензій, серед яких дослідження Наталки Нікуліної та Марії Зобенко (журнал «Вітчизна», 2002 р. Стаття: Фантастика і реальність у ліро-епічних творах Олесі Омельченко»)

Автор шести книг. Підготувала ще 8 рукописів: 5 драматичних творів у віршах, історико-філософсько-фантастичний роман у віршах про рідний край «Дивограй», події у якому розгортаються від палеоліту до 5000 року, книгу для дітей «Під крилами диво-саду», до якої увійшли казки, як у прозі, так і поетичні, вірші, пісні, драматичні твори, гуморески для дітей, а також -- 3 збірки поезій. Всі ці твори чекають свого видання.

Олеся Омельченко написала до 4000 віршів, 50 поем, 50 оповідань та етюдів, 60 гуморесок, безліч казок, драматичних творів, віршів для дітей, 6 драматичних творів для дорослого читача, багато байок, фейлетонів, мініатюр, кілька романів, статті-роздуми, нариси, дослідження по історії рідного краю. На разі Олеся займається перекладом творів з німецької, російської, польської мов.

Стаття про творчість Олесі Омельченко ввійшла до «Енциклопедії сучасної України».

Працює зараз над казкою у прозі для дітей «Вовк Недригайло» та новими поетичними книгами, закінчує роботу над книгою оповідань, гуморесок, пише прозовий роман і нову драму у віршах. Друкувалася у Росії, Ізраїлі, США. Має багато творчих планів.


Фотоальбом письменниці Олесі Омельченко

Окремі поетичні збірки:

 
 • 1. “Зачарований обрій”, 32 сторінки, 39 віршів. Дніпропетровське видавництво «Промінь», 1984 р .
 • 2. Присвячую себе. Видавництво «Дніпро», Дніпропетровськ ВПОП 1993, 177 стор , 256 віршів
 • 3. Скажи на мене зірочка. 24 стор, 32 вірша. Дніпропетровськ. Видавництво «Пороги», 1996 р. Вірші та пісеньки для дітей. Музика композитора з Харкова М. Ведмедері.
 • 4. «Полум’я Любові», драма-феєрія, Дніпропетровськ, видавництво «Поліграфіст»,1999р., 56 стор.
 • 5. «Адам і Єва», фантастична драма, поема, м. Дніпропетровськ, видавництво «Поліграфіст», 2001 р., 80 стор.
 • 6. «Вселюбов», Дніпрокнига, 2006 р., 320 стор.
 

Колективні збірки:

 
 • 1. «Повноліття», вид-во «Промінь», 1973 р, стор.76 /13 віршів/.
 • 2. «Провесінь»,вид-во «Промінь»,1978 р., стор.125 /3 вірша/.
 • 3. «Юність моя комсомольська», вид-во «Промінь», 1978 р.
 • 4. «Таланти твої, Солонянщино» ,Солоне,1993 р. , стор.15-16 та стор. 50-58.
 • 5. «Україно, ти моя молитва», Дніпропетровськ, ВПОП «Дніпро», 1993 р, стор.72
 • 6. «Самоцвіти», антологія педагогів України у двох томах, Київ, вид-во «Молодь», 1996 р, стор.41-42 /6 віршів/.
 • 7. «Антологія поезії Придніпров’я», Дніпропетровськ, вид-во «Січ» ,1999р. ,стор.242-249,12 віршів.
 • 8. «Козачата», збірник пісень Миколи Ведмедеві, Харків, Шевченкове, вид-во «Ярина», 1997р/4 віршів для дітей/.
 • 9. Олеся Омельченко. Ворона горіх посадила: пісеньки для дітей. Збірник пісень для дітей композитора Миколи Ведмедері. – Харків. Шевченкове: Ярина, 1997.
 • 10. Олеся Омельченко. Стаття Марії Зобенко «Фантастика і реальність у ліро-епічниз творах Олесі Омельченко», фото. Стор. 61. 56, 318 – 323.»Слово про письменників Придніпров’я”. Під заг. редакцією Лесі Степовички, 2005 р., Дніпрокнига.
 • 11. Олеся Омельченко. Уривок з поеми «Подорож Шевченка», стор. 201 – 203. «Шевченкіана Придніпров’я”. Упорядники та автори передмови Леся Степовичка, Микола Чабан.- Д: АРТ – ПРЕС, 2008. – 440 стор.
 • 12. Олеся Омельченко. Поки я маленька. Вірші для малят., стор. 429 – 235. Сяєво Жар-птиці. Антологія літератури для дітей та юнацтва Придніпров’я.(1983 – 2008 рр.). упорядники та автори передмови Ірина Прокопенко, Леся Степовичка. – Дніпропетровськ: ПП «Ліра ЛТД», 2009. – 572 стор.
 

Література про Олесю Омельченко (рецензії):

 
 • 1. Журнал «Дніпро» №12, 1979 р. «І квітів-мрій тендітні зерна. . .» / літературна студія, стор.128, Ганна Чубач/.
 • 2. Газета «Вперед», 9.02.1994 р. «Друга збірка нашої землячки», А.Олександров.
 • 3. Газета «Зоря», 3.02.1994. « У полум’ї незгасної любові», Дора Калинова.
 • 4. Газета «Днепр вечерний», 29.04.1994. «Немає на світі нічого – є тільки весна», Ю.Кокошко.
 • 5. Журнал «Борисфен» №8/38/1994р. «Дивлюсь, дивуюсь, квітну і живу…», стор.5-6, Наталка Нікуліна.
 • 6. Обласна педагогічна газета «Джерело»№10,1994 р. «Розквітла на високому березі», стор.4, Олександр Зобенко, педагог, член НСЖУ.
 • 7. Газета «Вперед»,11.12.1999р. «Полум'я Любові», с.2.
 • 8. Газета «Літературне Придніпров'я», лютий 2001 р. «Тернистий шлях Любові», стор.3, Любов Романчик.
 • 9. Журнал «Вітчизна» №5-6,2002 р., «Фантастика і реальність у ліро-епічних творах Олесі Омельченко» Марія Зобенко.
 • 10. М.Зобенко. «Ярославни Придніпров'я, або сповідь жіночої душі при свічі істини», с.278, ( «З любові і муки»). ВПОП «ДНІПРО»1994 р. Голова редакц. Вал. Чемерис.
 • 11. Слово про літературу та письменників Придніпров'я, с. 318 - 323, М. Зобенко «Фантастика…»
 • 12. В.Савченко. «Бог не під силу хреста не дає …». Есе, Поетичне Придніпров’я. Дніпропетровськ, вид-во «Січ»,1999, с.38 – 39.
 • 13. І.С. Попова. «О, alma mater, зоре світанкова!». Нариси про письменників Дніпропетровщини, випускників ДНУ. Упорядник І. П. Мамчич. Дн – ськ. Пороги., 2009. стор. 79 – 83.
 • 14. Н.С. Голікова, І. С. Попова (автори проекту). Об’єднані магією слова: Нариси, статті. Заг. редакція І. Попової. – Дніпропетровськ: Пороги, 2011. – 228 ст. (Н. Молчанова, І. Мамчич) «Особливості лексичної системи мови творів Олександри Омельченко», стор. 209 – 212.
 • 15. Л. Піскорська. Рецензія. Тарас Шевченко. «Допоки сонце в небі сяє». Дн–ськ, Промінь. 2004 р. стор. 46 – 48.
 • 16. Надія Тубальцева. Рецензія: «Поетеса і двічі відмінниця», № 9 – 11( 368 – 370), березень 2007 р., стор. 2, газета «Джерело».
 • 17. Іван Кулик. «Вселюбов» -- нове слово в поезії», газета «Зоря», 14 квітня 2007 р.
 • 18. Леся Мудрак. Рецензія: «Це Поезіє Ви? Мені дихати нічим без Вас!», газета «Слово Просвіти», Київ, 42 – 419 – 18. 24 жовтня 2007 р.
 • 19. Л.О. Фурсова. «Уроки на завтра». Дослідження творчості Олесі Омельченко у серії уроків «Література рідного краю в 11 класі».
 

Основні публікації в журналах:

 
 • 1. Журнал «Україна» №9, 1973р. стор. 14
 • 2. Журнал «Прапор» №7, 1975р. стор. 3
 • 3. Журнал «Прапор» №3, 1976 р., стор. 5
 • 4. Журнал «Жовтень» №3, 1977р., стор. 88
 • 5. Журнал «Ранок» №3, 1978. р, стор. 13
 • 6. Журнал «Прапор» №3, 1978, стор. 10-12
 • 7. Журнал «Донбас» №3, 1979, стор. 69
 • 8. Журнал «Дніпро» №12, 1979, стор. 128
 • 9. Журнал «Прапор» №7,1981р., стор. 78
 • 10. Журнал «Українська мова і література в школі» №6, 1987, стор. 32
 • 11. Журнал «Донбас» №2, 1987, стор. 3
 • 12. Журнал «Донбас» №5, 1989., стор. 62
 • 13. Журнал «Українська мова і література в школі» №3, 1990., стор. 96
 • 14. Журнал «Радянська жінка» №9, 1991р., стор. 1
 • 15. Журнал «Українська мова і література в школі» №5, 1991р., стор. 77-78
 • 16. Журнал «Борисфен» №10/16/, 1992р., стор /З передмовою В. Перетятька/.
 • 17. Журнал «Жінка» №8, 1992р., стор. 25
 • 18. Журнал «Борисфен»№2/8/, 1992р., стор.8
 • 19. Журнал «Березіль»№7-8, 1993р., стор. 177-178
 • 20. Журнал «Дзвін», літо 1994р.
 • 21. Журнал «Борисфен»15,/35/,1994р., стор. 30
 • 22. Журнал «Дошкільне виховання»№8,1994р., стор. 30
 • 23. Журнал «Борисфен» №5/47/,1995., стор. 4
 • 24. Журнал «Борисфен»№5/47/,1995р., стор. 29
 • 25. Журнал «Дивослово»№8, 1995р.
 • 26. Журнал «Бористен»№10, 1996р., стор. 29
 • 27. Журнал «Бористен» №1, 1996р., стор. 21
 • 28. Журнал «Бористен» №10, 1996р., Літературна сторінка, с. 29
 • 29. Журнал «Бористен» №5, 2000р., стор. 24
 • 30. Газета «Літературна Україна». Публікації за 1994, 1995 рр., 1998, 1999р. та 2000, 2001, 20003, 20004 , 2006, 2008 роки.
 • 31. Інтернет. Сайт http:/www.geocities. com/katzus.il/ omel Стор.1 із (15 віршів)
 • 32. Журнал «Ятрань» №5,2004р., Нью-Йорк
 • 33. Журнал «Бористен» №4, 2000р, с.20
 • 34. Журнал «Бористен» №5, 2001р, с. 21
 • 35. Численні публікації у районній, обласних та республіканських газетах.
 • 36. «Дивослово», 2002
 • 37. «Дивослово»,2003
 • 38. «Січеслав» №2, 2004 р., стор. 98–101
 • 39. «Свічадо» №2(16) 2006. С.61–63
 • 40. «Січеслав №4(10),за груд. 2006 р.С. 69–76 , та «Січеслав» 4- 14, 2007 р., стор. 18.та багато інших.
 • 41. Газета «Джерело». Вірші з нової книги Олесі Омельченко. № 9 – 11, березень 2007 р.
 • 42. Літературний сайт «Літературне Придніпров’я”. Драматургія. Драма Олесі Омельченко «Лабіринт».
 

Контактна iнформацiя:

Тел. 098-21-935-97
0269-77-2-45

 
 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 92 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист