Інститут Україніки

Головне меню

Карта проїзду

 

Опір в Україні ХХ ст.

Дослідження повстань та  опору  в Україні є головним  завданням цього проекту. Це явище має неоднозначний  характер та походження. Навіть у формах його реалізації  є багато  того, що суперечить етнічним характеристикам українців.

Ми вважаємо за необхідне детально проаналізувати причини, з’ясувати наслідки та дослідити механізми створення і реалізації українського опору. Дослідження проводяться на прикладі історичних подій ХХ ст. Вивчення Великого Голоду  та увіковічування жертв цієї трагедії - велика справа, але треба знати, що стало цьому передумовою.

Збройне повстання  у квітні 1930 р. на Дніпропетровщині – один із найпотужніших, але досі найменш досліджених селянських виступів в Україні. Ця подія - доказ затятого опору українських селян колективізації, розкуркуленню і хлібозаготівлі - заслуговує докладного висвітлення, нових оцінок і узагальнень. Факт повстання спростовує окремі твердження про покірне сприйняття народом дій влади, що призвели до масового винищення населення голодом.

Тому у 2008-2009 році  співробітники Інституту Україніки та краєзнавці провели низку експедицій у Павлоградський район. Вони зібрали спогади жителів,  які дозволяють відтворити картину повстання селян проти колективізації. За підсумками дослідження у 2009 році видана та презентована книга «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали» та виходить з друку «Оріхівське повстання 1930 р.» .

Сподіваємось, що наша праця дасть можливість українцям побачити це історичне явище системно, і для того продовжуємо збір спогадів та інформації щодо повстанського руху в селах:

Результати цих пошуків дозволять описати як саме виникав рух опору, в яких формах та наскільки він є характерним для українського народу.  За матеріалами досліджень планується зйомка документальної стрічки.

Опір в Україні ХХ ст.
ЗМІ про нас
 
 
Події
 
Зустріч у краєзнавчому відділі Дніпропетровської обласної універсальної бібліотеки

22 квітня 2010 року у краєзнавчому відділі Дніпропетровської обласної бібліотеки відбувся захід, присвячений подіям 1930 року у м. Павлограді, в я кому брали участь історики, краєзнавці, письменники, громадські діячі.

 
Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали» у м. Терновка Павлоградського району

8 квітня 2010 року в рамках проекту «Опір в Україні ХХ ст.» у приміщенні СШ №5 відбулася презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали».

 
Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали» в Павлограді
7 квітня 2010 року у рамках проекту «Опір в Україні ХХ ст.в» в Павлоградському історико-краєзнавчому музеї відбулася презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали». 
 
Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали» в Дніпропетровську
 6 квітня 2010 року у рамках проекту «Опір в Україні ХХ ст.в» у Національному Дніпропетровському історичному музеї ім. Дмитра Яворницького відбулася презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали». 
 
Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріли» в с. Богданівка

25 вересня 2009 року в рамках проекту «Опір в Україні в ХХ ст.», впровадженому Інститутом Україніки, в середній загальноосвітній школі с. Богданівка Павлоградського району Дніпропетровській області, відбулась презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріли».

 
Презентація видань МГО «Інститут Україніки» у місті Павлоград

В рамках проекту «Український Опір як вираження українського менталітету» 2 липня 2009 року у Павлоградському історико-краєзнавчому музеї відбулась презентація видань МГО «Інститут Україніки».

 
Презентація книги Павлоградське повстання 1930 р. в м. Тернівка

14 травня 2009 року у м.Тернівка на базі Народного музею шахти «Західно-Донбаська» відбувся семінар музейних працівників Павлоградського району, присвячений Дню музеїв та  30-річчю шахти.

 
Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 року. Документи і матеріали» в ІА „Новий мост”

29 квітня 2009 року відбулась прес-конференція «Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 року. Документи і матеріали»

 
Презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. документи і матеріали»
10 лютого 2009 року  в прес-центрі Служби безпеки України м.Києв відбулась презентація книги «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали».
 
Видання матеріалів та спогад «Павлоградське повстання 1930 р.»

Книга присвячена до 75– річчя Голодомору в Україні.

        

У збірнику вперше в українській історіографії розкрито антирадянське повстання селян 1930 р. на Дніпропетровщині. Спогади очевидців та їхніх нащадків зібрані міжнародною організацією «Інститут Україніки», документи, які зберігаються в Галузевому державному архіві Служби безпеки України, свідчать про масовий опір селян України політиці колективізації, розкуркулення та хлібозаготівель.

 
Статті
 
Повстання селян проти колективізації в Україні напередодні голодомору
Збройне повстання у квітні 1930 р. на Дніпропетровщині – один із найпотужніших, проте досі найменш досліджених селянських виступів в Україні напередодні Голодомору. Ця подія як доказ затятого опору українських селян колективізації, розкуркуленню і хлібозаготівлям заслуговує докладного висвітлення, нових оцінок і узагальнень. Вона спростовує окремі твердження про покірне сприйняття українським народом політики влади, що призвела до масового винищення населення голодом і націлює науковців на створення фундаментальної праці про антирадянський рух в Україні впродовж ХХ століття.
 
Драбівське повстання, або Справа "Гренадери" Черкаська область
 
Розповідь Діани Авраменко про Оріхівську справу

Публікується мовою оригіналу, сучасним правописом, із збереженням стилю викладу і особливостей часу. 

 
Колективізація та Голодомор 1932 -1933 років на Оріхівщині

Двадцяте століття принесло в українські землі низку болючих трагедій і злочинів - Перша і Друга світові війни, масові репресії проти власного народу, але найжахливішими були Голодомори 1921 – 1923, 1932 – 1933, 1946 – 1947 рр.

 
Опір  полтавського селянства (1929-1930 рр.)  “Штаб Війська Українського” Полтавська область

Полтавське село в умовах нової економічної політики продовжувало жити своїм усталеним життям, зберігаючи національні традиції, культуру, побут і звичаї. Заклопотані повсякденними турботами у власних господарствах селяни мало переймалися утопічною комуністичною ідеологією.

 
Штаб Війська Українського

До кінця 1929 року “Штаб Війська Українського” уже мав свої осередки у 13 населених пунктах Глобинського, Градизького, Жовнинського і Семенівського районів; почали налагоджуватися зв’язки з Полтавським і Шевченківським округами. Керівники штабу хотіли також зв’язатися з українським урядом УНР на вигнанні у Франції та українськими емігрантами у Польщі.

 
ВІРА БАБЕНКО

Мало що донедавна знав наш загал про Віру Бабенко, зв'язкового українських повстанчих штабів і посланця Окружного повстанчого штабу Катеринославщини до Українського уряду на еміграції.

 
МАРІЯ СОКОЛОВСЬКА

Коли уважно студіюватимемо матеріали з історії нашої визвольної боротьби, то прийдемо до переконання, що у нашій програній боротьбі завинили у першу чергу ми самі, а щойно по нас наші сусіди.

 
МАРУСЯ ТАРАСЕНКО

Віра Бабенко була дочкою українського села. Друга визначна патріотка, що віддала життя за Україну,—дочка Києва. Нею була також молоденька дівчина, Маруся Тарасенко.

 
Експедиції
 
Експедиція в Павлоградський р-н
Горбань Владимир Миронович. Родился 1926 года в Кировоградской области Тишковского района, с. Гаивка. Забрали меня в Германию. Я был тихий и спокойный, часто стал побеги делать. Первая тюрьма – это Киев, Белая Церковь, когда поймали с побега. Попал в концлагерь Аушвиц в Польше.  
 
Експедиція по збору усної історії у м.Терновка, с.Богданівка и с.Богуслав

С 4.09 по 6.09.2008 Международная общественная организация «Институт Украиники» при поддержке Благотворительного фонда О.Лазько провела экспедицию в Павлоградский район с целью получить информацию об исторических событиях, которые происходили на этих территориях. Основными объектами изучения стали г.Терновка, с.Богдановка и с.Богуслав. Большую помощь в сборе информации оказывал местный краевед Гапчич Фёдор Фёдорович.

 
Експедиція по збору усної історії у с.Коховка, с.Марьївка, с.Осадчее
С 30.06 – 6.07.08 нами была организована следующая экспедиция в Павлоградский район с целью получить более детальную информацию об исторических событиях, которые происходили на этих территориях сёл: с.Коховка, с.Марьевка, с.Осадчее. Большую помощь в сборе информации оказывал местный краевед Гапчич Фёдор Фёдорович.
 
Експедиція по збору усної історії у м.Терновка, с.Богданівка и с.Богуслав

С 15.06 – 21.06.08 нами была организована экспедиция в Павлоградский район с целью получить информацию об исторических событиях, которые происходили на этих территориях. Основными объектами изучения стали г.Терновка, с.Богдановка и с.Богуслав. Большую помощь в сборе информации оказывал местный краевед Гапчич Фёдор Фёдорович.

24 січня 2012 року у прес-центрі ІА «Новий міст» відбулась прес-конференція на тему «Павлоградське повстання 1930 року: невідома сторінка історії Дніпропетровщини».

Детальніше...

 • 06
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 15
 • 07
 • 08
 • 12
 • 14
 • 15
 • 01
 • avtoportret khudozhnika
 • chi daleko do afriki
 • kholodniy dush istorii
 • mariya bashkirtseva
 • petro yatsik
 • poet iz pekla
 • prigodi kozaka mikoli
 • privatna sprava
 • ukrainski metsenati
 • 25poetiv

Хто зараз на сайті

На сайті 62 гостей та відсутні користувачі

Відкритий лист